• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Propala najveća američka štedionica

Američki Ured za kontrolu nad štednjom zatvorio je najveću domaću štedionicu Washington Mutual, čija se aktiva procenjuje na oko 307 milijardi dolara.

Američki Ured za kontrolu nad štednjom (OTS) zatvorio je najveću domaću štedionicu "Vašington Mjučual" (Washington Mutual), čija se aktiva procenjuje na oko 307 milijardi dolara, što prema oceni analitičara predstavlja daleko najveći krah u istoriji američkog bankarskog sektora, objavile su svetske novinske agencije.

Bankarsku aktivu te štedionice će za samo 1,9 milijardi dolara kupiti banka "DŽi Pi Morgan Čejs", čime je praktično došlo do fuzije dve banke, saopštila je Federalna institucija za osiguranje uloga (FDIC), koja je preuzela kontrolu nad tom štedionicom i pozvala njene klijente da se ne boje za svoje štedne uloge.

"Za sve ulagače i druge klijente 'Vašington Mjučuala' to, naprosto, predstvlja spajanje dve banke", izjavila je šefica FDIC Šejla Ber ukazujući da neće biti prekinuto pružanje usluga, tako da bankarski klijenti mogu da očekuju redovno poslovanje.

"Vaštington Mjučual" je krajem juna ove godine zapošljavao više od 43.000 ljudi, a za sada nije jasno, koliko će njih ostati bez posla.

Vest o kolapsu štedionice doveo je do naglog pada akcijskih tržišta u Evropi, pri čemu su najveće gubitke zabeležile akcije banaka i drugih finansijskih institucija.

Konfiskacija i prodaja "Vašington Mjučuala" je, za sada, poslednji korak američke vlade u nastojanju da "očisti" bankarski sektor, koji je suočen sa lošim hipotekarnim kreditima.

"Dži Pi Morgan" će, zahvaljujući ovom preuzimanju postati, prema vrednosti aktive, druga najveća američka banka posle firme "Sitigrup" (Citigroup).

Nju će, međutim, na prvoj poziciji zameniti "Benk of Amerika", kada završi planirano preuzimanje investicione banke "Meril Linč".

Dosadašnji najveći krah u bankarskom sektoru SAD dogodio se 1984. godine kada je bankrotirala "Kontinental Ilionis nešenel bank end trast" sa aktivom u vrednosti od oko 40 milijardi dolara, objavila je agencija Rojters.

Ovi podaci, međutim, ne obuhvataju nedavno propalu banku "Liman Braders", koja nije obezbeđivala usluge za male klijente, već je više poslovala kao velika investiciona finansijska kompanija.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image