Predsednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je danas prvo na svom instagram nalogu "buducnostsrbijeav" da je razgovarao sa članom Upravnog odbora te kompanije Mihaelom Šrajegom.

"Hvala na poverenju", napisao je Vučić ispod fotografija sa sastanka, a pre potpisivanja Memoranduma o razumevanju između Ministarstva privrede i Privrednog društva MTU Aero Engines AG.

Vučić poručio je danas da je dolazak nemačke kompanije MTU, vodećeg proizvođača avio motora, veliki dan za Srbiju, jer je ta kompanija "rols rojs" ili "mercedes" u svetu avioindustrije.

On je istakao da je u Srbiju stigla najmodernija kompanija u avioindustriji i da jedna trećina svih letelica u svetu ima delove te komapnije.

"Ovo je jedan veliki projekat, od ogromnog značaja za nas, koji znači novi, visoko tehnološki život Srbije", rekao je predasednik.

Vučić je na konferenciji za novinare najavio potpisivanje ugovora već u junu.

On je dolazak nemačkog investirora već najavljivao proteklih dana, ističući da će u utorak imati odličnu vest o novoj visokotehnološkoj investiciji u Srbiji. Njen dolazak će promeniti poziciju Srbije na mapi najvažnijih investicionih destinacija na starom kontinentu, rekao je predsednik.

Reč je o fabrici najviše tehnologije, u kojoj će biti zaposleni i, prema njegovim rečima, veoma dobro plaćeni srpski inženjeri.

Fabrika će biti u blizini Beograda, južnom Banatu ili Sremu. Kako je rekao verovatno u Novoj Pazovi. Očekuje se da će u prvoj fazi biti zaposleno 450 ljudi.

Vučić je istakao da nas ova investicija ekonomski uvodi u ligu više.

"Ogroman broj aviona koje vidite u vazduhu zavisiće od naših majstora. Mnogo sam srećan, jer smo pobedili veće od nas", istakao je predsednik Srbije i naglasio da je reč o najmoćnijoj kompaniji iz oblasti avio industrije.

Kako je rekao, oni koji prave automobile ili kamione moraju da vode račna o tome kakav će rast biti sledećih nekoliko godina, dok je u avioindustriji dugoročna proizvodnja, jer je njihovo tržište zagarantovano za narednih 50 godina.

"Oni odavde neće otići za pet godina, neće ni za 30 ili 50 godina. Ovo je fabrika koja će, nadam se, više od 100 godina biti važna za nas", podvukao je Vučić.

Predsednik je istakao da nas ta nemačka kompanija uvodi u višu ligu kada je reč o ekonomiji i da će u Srbiji moći da se obavlja tehnološki najnaprednija proizvodnja, kao i popravke i održavanje motora.

Zahvalio je i čelniku Simensa u Srbiji Udu Ajhlingeru što je pomogao da ta investicija, kao i druge investicije iz Nemačke, dođu u Srbiju.

"Hvala brate Udo i mi ćemo da pomognemo šta možemo sa naše strane. Udo je u međuvremenu postao i srpski zet. Mnogo sam srećan što smo uspeli da pobedimo mnogo jače i razvijenije zemlje od nas. Uspeli smo da vratimo Srbiju na mapu zemalja koje će da razvijaju avioklaster", naveo je Vučić.

Predsednik je istakao da već imaju razgovore sa drugim zemljama koje hoće svoju avio industriju da presele u Srbiju.

"Živelo srpsko nemačko prijateljstvo", dodao je predsednik.

ZAŠTO SRBIJA?

Stabilnosti zemlje, odlična investiciona klima, saobraćajna infrastruktura i visoko obučeni i motivisani stručnjaci - to su razlozi koji su presudili da nemački avio koncern MTU odluči da investira u Srbiju.

To je danas u Beogradu preneo novinarima član Upravnog odbora MTU Mihael Šrajeg.

"Odrabali smo Srbiju da bude novi član MTU porodice jer smo videli kako je povoljna investiciona klima. Mislim, predsedniče, da radite sjajan posao, da ste napravili odličnu investicionu klimu", rekao je Šrajeg na konferenciji za štampu, obraćajući se predsedniku Vučiću.

On je istakao da kompanija nije lako donela odluku o odabiru destinacije za svoje ulaganje.

Naveo je da je MTU u Srbiji otkrio izuzetnu motivaciju kod ljudi, koji su izuzetno motivisani da rade, kao i da zemlja pruža podršku obrazovanju i time stvara visoko kvalifikovano okruženje.

Ukazao je i da je blizina i saobraćajna umreženost Srbije bila bitna, jer se kamionom za samo deset sati može doći iz Nemačke, a za još manje do Beča gde MTU ima veliko kargo čvorište.

"Zahvalio bih se i premijerki na velikom zalaganju za obrazovni sistem, koji je remek delo u ovom delu sveta i koji omogućava da imate visoko obučene profesionalce" , rekao je Šrajeg.

Savetnik predsednika Srbije za investicije Jirgen Heskens rekao je ranije da u Srbiju dolazi nemačka firma koja se bavi visokom industrijskom tehnologijom, a koja se za našu zemlju odlučila zbog stručne radne snage.

On je za TV Pink rekao da je kompanija iz Nemačke mogla da bira između Srbije i jedne zapadnoevropske države, ali da se odlučila za Srbiju zbog kvalitetne radne snage, jer je jedino pitanje koje su postavljali gde mogu da nađu obrazovane ljude, mlade inženjere.

"Ova vest o Nemačkoj koju ćemo čuti danas će više biti senzacija u Nemačkoj, da se takva firma odluči za dugoročnu investiciju u Srbiji. I kada pricamo o Folksvagenu, mi svaki dan na svakom nivou pokušavamo da pričamo sa predstavnicima te kompanije. Mi smo u pregovorima sa njima, ali najbolja preporuka i za njih je da sve više nemačkih investicija dolazi u Srbiju", naveo je Heskens.

Dodao je da će onda i sam Folksvagen primetiti da je Srbija najbolja zemlja u Evropi za investiranje.
Najbolja preporuka za Srbiju kod nemačkih investitora, kako kaže, je od firmi koje već posluju tu i najbolja reklama je ona koja ide "od usta do usta".

"U Nemačkoj sad svi znaju da u Srbiji može ozbiljno da se proizvodi, ali i da rade razvojni centri. To je kombinacija produkcije i razvoja na jednom mestu, što druge evropske zemlje nemaju", naglasio je Heskens.

Najbolja reklama za Srbiju su Kontinental, Boš, Simens..., komapnije koje već posluju u Srbiji, a takvih je za sada 138 i u njima je zaposleno više od 55.000 radnika.