"Mislim da se Svetska banka zatrčala s prognozom da bi rast mogao iznositi sedam odsto", kaže predsednik Fiskalnog saveta, prof. Pavle Petrović.
Potencijalni privredni rast u Srbiji je pet odsto, i sve preko toga je previsoka stopa za Srbiju, rekao je Petrović na predstavljanju istraživanja Nemačko-srpske privredne komore o poslovanju u Srbiji, gde je spomenuta "prognoza" Sveske banke da bi Srbija mogal da ima "kineski" rast od sedam odsto godišnje.
Problem Srbije su, prema njegovim rečima, nedovoljne javne investicije koje iznose 18 odsto, a zemlje centrale i istočne Evrope u proseku imaju 22 odsto.
Istakao je da su osnovni preduslovi za privredni rast pravna sigurnost, odnosno institucije, obrazovanje, stopa investicija i tehnološki progres.
"Privredni ambijent se u Srbiji nije promenio od 2008. godine, političari rade ono što odmah daje vidljive rezultate, zato što izgradnja institucija traje godinama, ali daje značajne rezultate i kada bi Srbija dostigla nivo bugarskih i rumunskih to bi povećalo privredni rast za 0,5 odsto", rekao je Petrović.
Prema njegovim rečima u Srbiji se odlaže i reforma poreske uprave kao i platni razredi za ddržavne službe koji bi omogućili da se stručnjaci nagrade.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, Ljubodrag Savić, rekao je da problem Srbije što nema strategiju razvoja i da dobar privredni ambijent sam po sebi ne može obezbediti privredni rast.
Srbija se, kako je rekao, mora okrenuti konceptu reindustrijalizacije, a to zahteva znanje i analizu domaćih potencijala i svetske tražnje.
"Oni koji su na vlasti traže brza rešenja da dovedu investitora u nerazvijeno područje i zaposle 1.000 radnika, ali to nije dovoljnio, već nam treba viši kvalitet privrednog rasta i investicije u infrastrukturu", rekao je Savić.
Rekao je da treba pitati radnike pod kojim uslovima rade u stranim kompanijama, a predstavnici komore su kazali da njihova istraživanja pokazuju da su oni zadovoljni nemačkim poslodavcima i da su im najpoželjniji.
NEMCIMA DOBRO KAD ZA NJIH RADE SRBI
A anketa kaže da su se nemački investitori koji posluju u Srbiji, njih 88 odsto, izjasnili da bi ponovo došli da svoj bizni otvore rade.
U istraživanju o poslovnom okruženju i investicionom potencijalu u Srbiji, 57 odsto anketiranih privrednika ocenilo da je ekonomsko stanje u Srbiji zadovoljavajuće, dok 51 odsto da planira povećanje broja radnika, izjavio je danas predsednik Nemačko-srpske privredne komore (AHK Srbija), Ronald Zeliger.
On je na konferenciji za novinare rekao da nemački menadžeri smatraju da je ekonomsko stanje u Srbiji zadovoljavajuće u pogledu obrazovanja i spremnosti radne snage za posao, a zamerke se odnose na nedovoljnu borbu protiv korupcije, pravnu sigurnost, nedovoljnu transparentnost tendera, poresku upravu i poreski sistem i javnu upravu", rekao je Zeliger.
On je istakao da su "nemačke kompanije navikle na funkcionalnu administraciju, što nije slučaj u Srbiji".
"I digitalizacija je u zastoju, svake godine, kada obnavljam radnu dozvolu neophodna mi je gomila papira", rekao je Zeliger i ocenio da je najgore što privrednicima može da se desi pravna nesigurnost.
Ambasador Nemačke u Beogradu Tomas Šib rekao je da se "broj zapolenih u nemačkim kompanijama za godinu dana povećao sa 48.000 na 60.000, što je veliki napredak".
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!