Veoma važna poseta na diplomatskom nivou, u kojoj je jedan predsednik Francuske, druge vodeće zemlje EU, došao posle 18 godina u malu Srbiju, sa sobom ima i ekonomske i kulturne reprekusije.

Makron grmi s Kalemegdana: SRBIJA U SRCU, DANAS I ZAUVEK

undefined kalemegdan

Tokom posete Makrona u Beogradu su potpisana 22 dokumenta, mnogi od njih su svečana obećanja dobre namere i mogućnost perspektivne saradnje, ali neka bi zaista mogla da realtivno brzo donesu opipljive plodove koji se izražavaju u milionima evra.

Direktorka Francusko-srpske privredne komore Sanja Ivanić skreće pažnju da je Francuska oduvek bila prisutna u Srbiji, te da je više od 50 odsto svojih ukupnih investicija na Balkanu realizovala upravo u našoj zemlji.

"U ekonomskom smislu, Srbija je oduvek bila najvažnija zemlja na Balkanu za Francuze. Međutim, u poređenju sa nekim drugim stranim investitorima, Francuska nije bila toliko prisutna, ali mislim da će nakon Makronove posete doći do preokreta i nadam se da ćemo uskoro imati još više francuskih kompanija u Srbiji", rekla je Ivanić za Tanjug.

Ovoga puta izgleda da su najveću premiju iz potencijalno dramatičnog poboljšanja srpsko-francuskih odnosa izvukli Grad Beograd i Vojska Srbije, ali ni ostatak Srbije ne mora biti uskraćen.

U ime Beograda potpisana je Izjava o namerama o realizaciji projekta izgradnje Beogradskog metroa, verovatno najvećeg infrastrukturnog projekta koji će ikada biti pokrenut u srpskoj prestonici.

Trenutna procena je da će ukupna vrednost radova iznositi oko 4 milijardi evra, od čega će prva faza, izgradnja prve linije od Železnika do Karaburme, koštati 1,3 milijarde.

Metro u Beogradu: Koštaće 4 MLRD EVRA, radovi od 2020.

VOJSKA SRBIJE: ZAPUŠENA RUPA U PVO

Srpska vojska je, s druge strane, pred popunjavanjem velike rupe u svojoj protivvazdušnoj odbrani, jer s Makronom je u Beograd došao i ugovor sa kompanijom NBDA o isporuci francuskih raketa "mistral".

Prema rečima vojno-političkog komentatora Miroslava Lazanskog, "mistral" je veoma prilagodljiv sistem koji može da se uklopi u rečnu flotilu, ali i na na srpskim vojnim proizvodima kopnenim vozilima "lazaru", "milošu". Gde god da se postavi, obaraće letelice u niskom letu, dronove, a sve uz mogućnost manevra za izbegavanje laserskog ometanja.

Detaljnije >>>PVO sistem "Mistral" od Francuza - OBARA u niskom letu

FRANCUSKA - NA PETOM MESTU LISTE NAJVEĆIH ULAGAČA U SRBIJU

Sa Makronom su u Beogradu stigli i francuski biznismeni, a to nije mala stvar jer ni dosad Francuzi ovde nisu bili beznačajni ulagači.

Koga je DOVEO Makron, ko ga je DOČEKAO? (FOTO/VIDEO)

Prema podacima Narodne banke Srbije, u periodu od 2010. do 2018. godine u Srbiju je ušlo 1,5 milijardi evra iz te zemlje. Ona se tako našla na petom mestu liste zemalja najveći ulagača u Srbiju.

A nije da ulaze u male poslove. Iz PKS podsećaju da su 2017. i 2018. godine dva najznačajnija projekta u Srbiji u koja je uložen francuski kapital bili koncesija beogradskom aerodroma "Nikola Tesla" od strane Vansi erports (ugovor težak 500 miliona evra za samu koncesiju, i obaveza ulaganja od 750 miliona evra), kao i ugovor o javno - privatnom partnerstvu za izgradnju postrojenja za preradu komunalnog otpada i sređivanje deponije "Vinča"što je dodeljeno konzorcijumu Suec-Itošu, vredan 300 miliona evra.

Savetnik predsednika PKS Mihailo Vesović ističe još jedan od važnih sporazuma za Beograd, ali i druge gradove u Srbiji - onaj o prečišćavanju voda koji je vezan za angažovanje kompanije Veolia koja je u tom poslu, kaže, jedan od najvećih globalnih eksperata.

Evo ko je privatni partner Grada za deponiju Vinča

Prema podacima PKS, francuske firme zainteresovane su za saradnju i investiranje u oblasti energetike (za projekte izgradnje mini hidrocentrala, kao i za investiranje u solarne elektrane i druge obnovljive izvore energije poput biomase), poljoprivrede, tekstilne industrije, saobraćaja, naročito po modelu javno-privatnih partnerstava i koncesija, zaštite životne sredine, informaciono-komunikacionih tehnologija.

U francuskim rukama: Tesla svečano predat Vansiju

A sa Francuskom se već prilično dobro trguje.

Ukupna robna razmena Srbije i Francuske u prvih pet meseci ove godine iznosila je gotovo 500 miliona evra.
Ovi sporazumi mogli bi dovesti do toga da ona raste i više od 13 odsto, koliko je tih pola milijarde evra bilo više nego u istom periodu prošle godine, koja je završila na 1,1 milijardi evra.

Prema podacima Privredne komore Srbije, pokrivenost uvoza izvozom iznosi oko 64 odsto, a Francuzima najviše izvozimo ("njihove" to jest Mišlenove iz Pirota) automobilske gume, potom smrznute maline, električne motore, propen. Uvozimo najviše lekove, pumpe, automobile, kaučuk, herbicide, kozmetiku.

Ovi sporazumi svakako će dovesti i do toga da se poveća broj firmi koja su kod nas stigle iz Francuske, odnosno s francuskim kapitalom. Sada ih je u Srbiji 392, od kojih su od početka godine počele da radi 13 novih. Prošle godine "pristiglo" ih je 33.

SVI POTPISANI SPORAZUMI

Beograd je dobio i Ugovor o otkupu toplotne energije između firme Beočista energija i Beogradske elektrane.

Razmenjeni su i Sporazum o kinematografskoj koprodukciji i Sporazum između Vlade Srbije i Vlade Francuske o statusu Francuske škole u Beogradu.

Te sporazume su u ime Srbije potpisali ministar finansija Siniša Mali, ministar odbrane Aleksandar Vulin, ministar kulture Vladan Vukosavljević, ministar prosvete Mladen Šarčević i gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić.

Među 22 potpisani su i Sporazum o saradnji Javnobeležničke komore Srbije i Visokog saveta javnih beležnika Francuske, kao i pismo o namerama o saradnji Komore javnih izvršitelja Srbije i Nacionalne komore javnih izvršitelja Francuske.

Takođe, potpisani su i sporazumi o saradnji između firme koja veoma uspešno iz Srbije posluje za ceo svet, Šnajder elektrik, i Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, kao i Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu.

Dve delegacije su potpisale su i Sporazum o saradnji u oblasti stripa, Administrativni sporazum u oblasti reforme javne administracije, upravljanja ljudskim resursima i profesionalnog obrazovanja i Administrativni sporazum o oblasti sporta.

Potpisani su i Memorandum o saradnji između Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Ambasade Francuske u Srbiji i Francuskog instituta u Srbiji u borbi protiv predrasuda i diskriminacije u obrazovnom sistemu, Sporazum o saradnji u oblasti nastave francuskog jezika u obrazovno-vaspitnim ustanovama Srbije i Sporazum o donacija EVOFINDER.

Dve delegacije potpisale su i Pismo o namerama između francuske i srpske carine, Tehnički sporazum Ministarstva odbrane za ugovor sa MBDA, Memorandum o razumevanja između Beogradskog vodovoda i kanalizacije i kompanije Veolija i Memorandum o saradnji između RTE (operatora prenosnog sistema Francuske i EMS AD).

Potpisan je i Protokol o namerama između Akua Energy SAS, IEL OIE Balkan Renewable Energy i Pokrajinskog sekretarijata za energetiku, građevinarstva i saobraćaja AP Vojvodina u prisustvu Basiadi Wind doo za razvoj vetro-parka u Srbiji, Protokol o namerama između Proparco i Akua Energy SAS za finansiranje projekta vetroparka Basiadi i Protokol o namerama za razvoj projekata dubinske geotermike u Srbiji.