Vlada Srbije objavila je ugovor o prodaji 51 odsto kapitala Naftne industrije Srbije (NIS) ruskoj državnoj kompaniji Gasprom na svom sajtu.

U tom ugovoru podaci su identični onima koji su već objavljeni u medijima.

Na sajtu Vlade objavljen je i Memorandum o razumevanju za modernizaciju podzemnog skladišta gasa Banatski Dvor i dokument "Osnovni uslovi za osnovni sporazum o saradnji" kojim se određuju osnovni uslovi za sporazum o izgradnji gasovoda Južni tok kroz Srbiju.

Prema Ugovoru o prodaji NIS-a, prodajna cena za 51 odsto srpske naftne industrije je 400 miliona evra.

Gaspromnjeft ima obavezu da u NIS uloži najmanje 547 miliona evra, a od te sume u rekonstrukciju i modernizaciju rafinerija do 2012. godine biće uloženo 487 miliona evra, dok će u zaštitu životne okoline biti investirano 60 miliona evra, navodi se u ugovoru.

U slučaju da ruska strana ne ispuni investicione obaveze do 2012.
godine ugovor se raskida, a kupac Gaspromnjeft vraća državi Srbiji svoj udeo u NIS-u, a Srbija zadržava novac od prodaje.

Dokumenti o izgradnji gasovoda Južni tok i opremanju podzemnog skladišta gasa Banatski Dvor ne obavezuju ni Rusiju ni Srbiju da realizuje te projekte.

Dokumentom "Osnovni uslovi za osnovni sporazum o saradnji" nije utvrđen rok za donošenje odluke o tome da li će gasovod biti građen, a predviđeno je da, ukoliko se gasovod bude gradio, bude pušten u rad do kraja 2015. godine.

Tim dokumentom, koji su potpisali Gasprom i Srbijagas, previđeno je da Gasprom ima većinski udeo u zajedničkom projektu i da ugovara sve kapacitete gasovoda, koji će imati propusnu moć od najmanje 10 milijardi kubnih metara gasa godišnje.

Memorandum o razumevanju o opremanju i korišćenju podzemnog skladišta Banatski Dvor, koji su potpisali Gasprom i Srbijagas, predviđeno je da se do 1. jula 2009. godine donese odluka o tome da li će taj projekat biti realizovan.

U Memorandumu se navodi da Srbijagas u narednih godinu dana ne sme da pregovara sa drugim investitorima o tom projektu.

(Beta)