• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Počeli pregovori o MINIMALCU, evo kada je rok

Izvor Tanjug

Radna grupa partnera u Socijalno-ekonomskom savetu (SES) Srbije sastala se danas, čime su otpočeli pregovori o minimalnoj ceni radnog sata i minimalnoj zaradi za 2020. godinu, a rok za dogovor je 15. septembar.


"Minimalac" je u Srbiji posle povećanja proteklih nekoliko godina dostigao vrednost iznad 27.000 dinara, odnosno 155 dinara po satu rada, a prema najavama vrha države, postoje nastojanja da minimalna mesečne zarada dostigne 30.000 dinara.

O "minimalcu" koji u Srbiji prima oko 350.000 radnika razgovaraju predstavnici ministarstava finansija i rada, Unije poslodavaca, i reprezentativnih Saveza Samostalnih sindikata Srbije i Ujedinjenih granskih sindikata "Nezavisnost" a sekretar SES-a Dušan Petrović potvrdio je Tanjugu da će sutra biti održana sednice kolegijuma ovog tela na kojoj će se dogovarati dnevni red sednice SES-a.

Minimalna cena rada za 2020. godinu već je bila tema konsultacija koje je pre otpočinjanja zvaničnih pregovora ministar za rad, zapošljavanje, boračka socijalna pitanja Zoran Đorđević proteklih dana vodio odvojeno sa ministrom finansija Sinišom Malim, Unijom poslodavaca i sindikatima.

Stav sindikata pre početka pregovora bio je da povećanje minimalca u 2020. godini mora biti značajno iznad 30.000 dinara kako bi već 2021. godine minimalna zarada dostigla iznos minimalne potrošačke korpe, koja u Srbiji košta više od 36.000 dinara.

Oni tvrde da je to jedini način da se ispuni dogovor koji je unutar SES-a postignut o roku u kome bi "minimalac" trebalo da dostigne vrednost minimalne potrošačke korpe.

Direktor Unije poslodavaca Srđan Drobnjaković ponovio je pred početak pregovora da je za povećanje veće od 30.000 dinara neophodno da država smanji troškove koje poslodavci imaju za poreze i doprinose.

U poslednje dve godine minimalna cena rada u Srbiji povećana je ukupno za 18,6 odsto, podsetilo je nedavno Ministarstvo finansija, i najavilo da će se sa značajnim povećanjem nastaviti.

Sindikati, poslodavci i predstavnici države u okviru SES imaju priliku da se dogovore o minimalnoj ceni rada do polovine septembra, a ukoliko do dogovora ne dođe, o minimalnoj ceni rada odluku će i bez dogovorenog predloga doneti Vlada Srbije.

Tagovi

Komentari 33

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Милан

А незапослени могу да сањају и досадашњи минималац. По мени, можда грешим, то није нормално - треба обезбедити сваком незапосленом од рођења до остварења права на пензију минимално 10000 месечно, након испуњења услова за пензију (старост или стаж) 20000 месечно уз највећи распон пензија 1:3. Наравно ово се односи на оне незапослене који се налазе на бироу и који су спремни да раде у својој струци или да прихвате преквалификацију - ако одбију, губе ово прво право. Али када немамо нормалан народ - немамо ни нормалну државу.

Ja

Gazdama se uvek teško odreći dela astronomskih zarada. Polako ali siguro dolazi vreme kad će se dobar radnik tražiti i plaćati.

Wicher-Undertaker

Pričate o minimalcu a na slici 100.000 dinara misaona imenica za većinu srba!

special image