• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nafta pala na 41,58 dolara za barel

Tržište nafte počelo je novu godinu padom cena od gotovo osam procenata, što je delimično i reakcija na neočekivani rast od 14 procenata poslednjeg dana trgovanja u staroj godini.

Tržište nafte počelo je novu godinu padom cena od gotovo osam procenata, što je delimično i reakcija na neočekivani rast od 14 procenata poslednjeg dana trgovanja u staroj godini.

Cena američke lake nafte na berzi sirovina u Njujorku pala je za isporuke u februaru 3,02 dolara, na 41,58 dolara za barel, pošto je u sredu skočila na čak 5,57 dolara. Prethodno je u toku poslovanja u petak pala na 41,05 dolara.

Evropski "brent" je u Lonodnu istovremeno pao za 3,71, na 41,88 dolara za barel.

Rast od 14 odsto poslednjeg dana stare godine delimično je bio posledica objavljivanja redovnog nedeljnog izveštaja američkog ministarstva energetike, koji je pokazao da su rezerve goriva u SAD, najvećem svetskom konzumentu energenata, porasle manje nego što se očekivalo, dok je konflikt između Izraelaca i Palestinaca probudio strahovanje od mogućeg smanjivanja isporuka sa Bliskog istoka.

Nafta je od početka prošle godine postepeno poskupljivala za više od 50 dolara za barel, da bi sredinom godine, u julu, dostigla rekord svih vremena od 147,27 dolara, ali je potom, zbog svetske ekonomske i finansijske krize, izgubila čak 70 odsto od te cene.

Godinu je cena nafte završila sa padom od 54 procenta, prvim smanjenjem na godišnjem nivou od 2001. i najvećim godišnjim padom od kada je počelo terminsko trgovanje, 1983. godine.

Analitičari kažu da ekonomski faktori guraju cene nadole, dok ih geopolitički događaji podržavaju.

Među ovim poslednjima je i situacija na Bliskom istoku, gde je Izrael opkolio okupiranu Zapadnu obalu, pripremajući se za proteste i akte odmazde za ubistvo visokog zvaničnika Hamasa u vazdušnom napadu na njegov dom u Gazi.

Tržište nafte budno prati i gasni spor između Ukrajine i Rusije, najvećeg eksportera "tečnog zlata" izvan Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC).

Rusija je, podseća Rojters, u četvrtak prekinula isporuke gasa Ukrajini, zbog spora oko cena, ali je saopštila da je istovremeno povećala isporuke Evropskoj uniji, u koju se gas doprema preko Ukrajine.

Britanska agencija podseća da su slične sirtuacije u prošlosti imale malo uticaja na protok nafte.

(Tanjug)



Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image