"Sve i da je podatak da su evropske cene prirodnog gasa ove sedmice pale na najniži nivo u poslednjih desetak godina tačan, to ne može biti razlog za pojevtinjenje plavog goriva kod nas", kaže izvor beogradske "Politike".

Iako se u poslednje vreme spekuliše da cena gasa u Evropi "nikada nije bila niža", činjenica je da se u ovom času za 1.000 kubika plaća 255 dolara, a najniža cena je bila pre dve i po godine - 137 dolara, navodi list.

"Osim toga, nikome nije palo na pamet da u poslednje dve godine dozvoli usklađivanje cene gasa. Kako stvari stoje, gas bi za javno snabdevanje trebalo da poskupi oko 30 odsto", ističe isti izvor.

Prema tim navodima, jedino što domaćinstva mogu da očekuju, ukoliko se ovaj trend pada cena gasa nastavi, jeste da narednog januara cena malo padne sa sadašnjih 255 dolara.

Pre toga to nije moguće, jer se cena gasa usklađuje po formulama i to tako što se za obračun uzima prosek cena barela nafte i dve vrste derivata na berzi u poslednjih devet meseci. Ni nafta ni derivati u tom periodu nisu toliko pojevtinili da bi cena gasa mogla da padne", zaključuje izvor "Politike".