U studiji se navodi da je crnogorski obaski pojas površine 58 kvadratnih kilometara i 2,54 hiljade kilometara kvadratnih akvatorijuma zakonom definisan kao zona morskog dobra, koja kao takva uživa posebnu zaštitu.
"Za kupanje i rekreaciju koristi se oko 270 hektara, koje čini 52 kvadratna kilometra prirodnih plaža i 100 kupališta nastalih izgradnjom ili adaptacijom da procenjenim kapacitetom od 300 hiljada istovremenih kupača", navodi se u programu urađenom za potrebe Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom.
Plaže Crne Gore već danas su, kako se navodi, podkapacitarne u odnosu na potražnju, prenosi RTCG pozivajući se na pisanje Pobjede.
"Čak i da realni smeštajni kapaciteti ne odstupaju bitno od registrovanih, primenom standarda od pet kvadrata po korisniku, može se proceniti da će Crnoj Gori u narednih pet godina nedostajati minimum 300 hiljada kvadrata plaža u glavnj sezoni."
Ta procena uključuje dodatnih 183 hiljade kvadratnih metara plaža koje su u procesu privođenja svrsi, ali nisu poznati precizni podaci ili metodološki utemeljene procene gde još mogu da se naprave plaže.
Navodi se da pritisak na obalni prostor nije jednak - veliki pritisak je u severnim obalnim opštinama zbog nepristupačne obale, kao i u Budvi zbog velikog udela turističkog prometa, dok je posebno povoljan u Ulcinju.
Pored manjka prostora za plaže u programu se navode i drugi problemi morskog dobra, koji se odnose na broj turista, preopterećenost centralnih gradskih zona i zauzetost zaleđa plaža saržajima koji nisu ni nužni, ni korisni.
Zvezda u drami pobedila Partizan i odbranila Kup: Mekintajer doneo petu "Žućkovu levicu" u nizu
Da li je ovo ključni detalj finala Kupa Radivoja Koraća? Snimak otkriva zašto je Obradović pobesneo
"Nisu igrači odlučili finale, znamo svi o čemu pričamo": Obradović siguran da je i navijačima Partizana jasno
"Manje smo kukali, ružno je da se tako omalovažava": Zvezdin MVP Filip Petrušev traži više poštovanja
"Pakao i košarkaška Nigerija": Zoran Savić objavio snimak posle poraza Partizana u finalu Kupa