• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Afrikanci se udružuju, POSKUPLJUjE ČOKOLADA?

Izvor mondo.rs Izvor jutarnji list

Hoće li udruživanje dva najveća svetska proizvođača kakaoa značiti i neminovno poskupljenje ovog osnovnog sastojka omiljene poslastice? Vereovatno, ali bar deca afričkih farmera neće biti gladna.

Nedavna objave o mogućem udruženju dve države koje su najveći svetski proizvođač kakaoa, Gane i Obala Slonovače zabrinule su sve proizvođače čkolade i poslastica u svetu.

Zemlje iz kojih dolazi gotovo dve trećine svetske količine kakaoa, već neko vreme pregovaraju o stvaranju udruženja pod nazivom COPEC ( Cocoa Producing Countries), koji se u svetu oživljava kao začetak "OPEK-a (udruženja izvoznika nafte )za čokoladu".

Vlasti dveju zapadnoafričkih država smatraju da će upravo stvaranjem svojevrsnog kartela uspeti da podignu cenu kakaoa, te samim time povećati zaradu od uzgoja, piše "Jutarnji list".

Možda će vas zanimati

Ova vredna sirovina dolazi s malih porodičnih farmi, od koji zrna kakaoa i po cenama koje određuju države potom otkupljuju nakupci, koji ih na veliko prodaju vlastima koje ga dalje plasiraju globalnim preprodavcima.

Svetska banka ima podatke da farmeri zarađuju samo 3 dolara dnevno, da im ide samo 7 odsto krajnje cene kakaoa, a da šlag kupe veliki trgovci i konditori.

Tona zrna na tržištu ovih se dana prodaje po ceni od oko 2.500 dolara, dok se vrednost svetske prodaje čokolade procenjuje na više od 100 milijardi dolara.

Od te velike cifre Gana i Obala Slonovače godišnje uspeju da zarade tek oko četiri milijarde. Kako bi povećali zaradu samih uzgajivača, koji često žive i ispod granice siromaštva, vlasti te dve zemlje odlučile su da će od oktobra, kada počinje nova sezona uzgoja, na trenutnu tržišnu cenu naplaćivati dodatnu premiju od 400 dolara, što znači da bi zrno kakaoa moglo da poskupi za oko 15 odsto.

Izvor: Screenshot/indexmundi.com

U pregovorima s predstavnicima konditorske industrije prošlog leta dve su države predlagale da se na tržištu formira minimalna cena, od 2.600 dolara za tonu, no prerađivači su odbili predlog tvrdeći da bi takva praksa stvorila haos na tržištu i da dovodi do netransparentnosti. Umesto toga, prerađivači puno lakše sprovodivim rešenjem smatraju dodatnu premiju na tržišnu cenu.

Kakao u svetskim prognozama za 2020.
Izvor: youtube/ FRANCE 24 English

Novu premiju podržali su i vodeći proizvođači slatkiša, a među njima je i švajcarski (zapravo francusko-belgijski) prerađivač kakaoa Beri-Kalebo (Barry Callebaut), te američki Mars.

Sličnog je stava i američki Mondelez (Kraft, odnosno Filip Moris), među čijim se brendovima nalazi "milka" i "toblerone". Oni smatraju kako je naplata premije 'pravilna odluka'.

No, uprkos podršci vodećih proizvođača, većina ih ističe kako će se spomenuto poskupljenje najviše odraziti upravo na potrošače.

To je potvrdio i Beri-Kalebo, koji navodi kako s većinom svojih kupaca ima ugovore koji se temelje na tržišnoj cijeni uz dodatak marže, te da će se upravo zbog toga novi troškovi jednostavno prebaciti na konditore i potrošače. Naravno, dodali bismo mi.

PROČITAJTE I OVO

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image