Sve veći broj hidroelektrana u Jugoistočnoj Evropi može da izazove neprocenjivu štetu za globalno važne tačke biološke raznovrsnosti, upozoravaju stručnjaci u međunarodnom naučnom časopisu "Pregledi obnovljive i održive energije".
Analiza je usmerena na reke Dunavskog sliva u Sloveniji, BiH, Srbiji i Crnoj Gori, čiji sliv zahvata i oko dve trećine hrvatskog kopna.
Duž tih reka radi čak 636 hidroelektrana, a u planu je izgradnja dvostruko većeg broja.
Stanice za praćenje biodiverziteta su retke pa je teško proceniti uticaj hidroelektrana na rečni tok, ribe i beskičmenjake, upozorava se u analizi.
Od ukupnog broja hidroelektrana, 42 su velike (6%), odnosno veće snage od 10 megavata, a raspolažu s 94 odsto ukupnog instaliranog kapaciteta, dok su 72 srednje snage od jedan do 10 megavata, a 522 male.
Male hidroelektrane čine 82 odsto ukupnog broja, a daju samo dva odsto struje te se njihov broj naglo povećao nakon 2000. godine.
Čak 1.015 kilometara toka reka pretvoreno je u akumulacije, što sasvim menja uslove živog sveta, a na 59 hidrocentrala utvrđena su zagađenja.
Većina hidroelektrana nalazi se u slivu reke Save (438) i Drave (110). Tako su glavni tokovi dve reke maksimalno iskorišteni za proizvodnju struje.
Na rekama dunavskog sliva planira se izgradnja novih 1.315 hidroelektrana, najviše u Srbiji i BiH.
Ovo je prvi regionalni pregled korištenja hidroenergije i dostupnih izvora podataka o njihovom uticaju na okolinu za područje izvan Alpa, te upozorenje da trenutni hidrološki i biološki monitoring na navedenim rikama nije dovoljan za procenu ekoloških uticaja, navode autori analize.
BALKANSKE ELEKTRANE ZAGAĐUJE VIŠE NEGO IZ CELE EVROPE
U Sekretarijatu Energetske zajednice EU upozoravaju da u regionu Zapadnog Balkana radi 16 termoelektrana na ugalj koje proizvedu više štetnih materija nego 250 termoelektrana na ugalj u celoj Evropi, i da je rešenje za ove probleme ulaganje u obnovljive izvore energije (OIE).
Evropske elektrane imaju filtere dok one regionalne nemaju i zato značajno utiču na životnu sredinu.
Postoje, doduše, pomaci i kao primeri se izdvajaju Termoelektrane Ugljevik u BiH i Termeolektrana Kostolac u Srbiji.
Investicije potrebne za filtere na postojećim termoelektranama u Srbiji procenjuju se na 640 miliona evra. I dalje je potrebno ulagati u smanjenje nivoa zagađenja u termoelektranama Nikola Tesla 1 i 2, Kostolac 1 i 2, termoelektranu Kosovo, Kakanj, Tuzla i Ugljevik iz Bosne i Hercegovine.
Kao jedno od rešenja za ekološke probleme direktor Sekretarijata Energetske zajednice Janez Kopač vidi u prelasku gradskih toplana u regionu na energente koji manje zagađuju, ali da to nije gas je on 2050. više neće biti primarni energent u EU.
"Gas je privremeno rešenje, a krajnje su jedino obnovljivi izvori energije i veoma visoka energetska efikasnost. Tu ceo region zaostaje pre svega zbog toga jer je finansiranje OIE ovde još uvek skupo, posebno u energetici", smatra Kopač.
Dodaje i da sve zemlje osim Makedonije i Crne Gore imaju i dalje visoke, izuzetno skupe i nepotrebne subvencije za ulaganje u proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora.
Ulaganja u OIE se mogu, kaže, finansirati "normalnim" investicijama na tržištu, a bez bilo kakvih podsticaja.
Kopač dodaje da ovakva politika mnogih zemalja u našem regionu, vodi sve većem zaostajanju za EU koja "ide izuzetnom brzinom u potpunu dekarbonizaciju do 2050. godine".
Sekretarijat EZ pokrenuo je juče preliminarnu proceduru protiv Srbije zbog nepotpune primene Direktive o velikim ložištima koja se odnosi na poštovanje određenih granica za emisije štetnih gasova, koja je stupila na snagu 1. januara 2018. godine sa ciljem da pruži Srbiji mogućnost da u roku od dva meseca reaguje na navode da ne poštuje zakon i "dozvoli Sekretarijatu da ustanovi punu pozadinu tog slučaja".
"U Srbiji postoji 16 velikih ložišta, a emisije prevazilaze dozvoljene standarde u termoelektranama 'Nikola Tesla' A i B, Kostolac A i B, u termoelektrani-toplani (TE-TO) Novi Sad, u Energani Pančevo i u postrojenju Atmosferska destilacija Naftne industrije Srbije (NIS).Na pitanje da li je video odgovor Ministarstva rudarstva i energetike da se preduzimaju sve mere utvrđene NERP-om Kopač je rekao da taj plan nikad nije usvojen.
Na pitanje da li je teorijski moguće da se određenim merama smanji emisija štetnih gasova u kratkom roku Kopač je rekao da to nije moguće i da ugradnja filtera traje godinama i da je veoma skupa.
Na pitanje kakva je moguća kazna za Srbiju ako ne primeni ono što je preporučeno Kopač je rekao da je to uskraćivanje evropskih sredstava ali da o tome odlučuje Ministarski savet EU.
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!