• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ekološke takse na tehničku opremu

Ekološke takse koje će se u buduće plaćati prilikom kupovine tehničke opreme bice minimalne i neće previše optererećivati potrošače, mada još uvek nije poznato koliko će one tačno iznositi, kažu u ministarstvu životne sredine

Ekološke takse koje će se u buduće plaćati prilikom kupovine tehničke opreme bice minimalne i neće previše optererećivati potrošače, mada još uvek nije poznato koliko će one tačno iznositi, rekao je pomoćnik ministra životne sredine i prostornog planiranja Aleksandar Vesić.

Vesić je Tanjugu objasnio da će njihovim uvođenjem odgovornost proizvođača biti podeljena i da će oni morati da plate određenu taksu u Republički fond za zaštitu životne sredine, a taj novac biće upotrebljen za reciklažu elektronskog otpada.

"To je jedna od mogućnosti da Srbija pokrene privrednu granu i stvori mogucnist da se 'izvuče' iz problema - a to je reciklažna industrija gde bi se zapošljavali novi ljudi“, dodao je pomoćnik ministra.

On je naglasio da su te takse ugrađene u uređaje koji se prodaju u Evropi i svetu, a da treba imati u vidu da tehnička roba neće biti skuplja samo zbog taksi već i zbog toga što građani Srbije plaćaju carinu 22 -23 odsto "zbog čega i sada plaćamo tehničku robu više nego građani u EU“.

On je dodao da ako proizvođači elektronske opreme budu sami uspostavili sistem reciklaže onda neće placati takse Fondu.

U Srbiji postoje samo tri firme koje se bave reciklažom elektronskog otpada, a Vesić naglašava da je neophodno da postoji još firmi za reciklažu drugih vrsta otpada koga ima u velikim količinama.

Postoji mnogo različitih vrsta otpada, a mi nemamo dovoljno registarskih resursa i to je jedna od osnova koja treba da se reguliše ekološkim zakonima , odnosno da se uspostavi privredna grana reciklažne industrije, kazao je Vesić.

Ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić rekao je ranije Tanjugu da je bez obzira na ekonomsku krizu u zemlji, potrebno uvođenje ekoloških taksi za buduće recikliranje različitih vrsta otpada i za njegovo uklanjanje.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image