Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović kaže da očekuje da će se od 1. januara sledeće godine Srbija snabdevati gasom iz Tuskog toka i da će tranzit iz pravca Bugarske doneti 30 dolara uštede na 1.000 kubnih metara, u odnosu na tranzit ruskog gasa preko Ukrajine i Mađarske.
Na konferenciji za novinare, Bajatović je rekao da 40 dolara uštede neće biti profit Srbijagasa, nego značiti manju cenu za potrošače, sadašnje i one koji će to posati uz novu manju cenu priključka, u odnosu na gas koji danas dolazi u Srbiju.
"Mi naš deo posla u vezi sa novim pravcem tranzita gasa iz Bugarske završiti do kraja godine, cevi i stanice su već postavljene, ostaje da se postave dva agregata na granici. Kapaciteti su i u Srbiji i u Bugarskoj i u Turskoj prodati 100 posto na 20 godina i sada samo čekamo Bugare da završe svoj deo posla", rekao je Bajatović.
SRBIJAGAS ODAVNO NIJE GUBITAŠ
Na konferenciji čiji je deo posvećen i tekućem poslovanju Srbijagasa, istaknuto je da to javno preduzeće nije "večiti gubitaš" kako se predstavlja u tabloidnoj štampi, i da već osam godina posluje sa velikim profitima.
"Otkako se od 2012. godine više ne vodi državna socijalna politika preko niske cene gasa, a u 2013. su iščišćeni bilansi, Srbijagas nije u gubitku. Čak i kada je Srbijagas dugovao 1,7 milijardi evra, privreda, JP i građani dugovali su njemu 2,4 milijarde evra. A i od tog duga, koji je nastao zbog te državne politike, platili smo 25 odsto iz našeg profita", rekao je Bajatović.
Generalni direktor Srbijagasa je razbio famu i oko "ogromnih plata" i broja zaposelnih u tom javnom preduzeću.
"Prosečna plata je 65.000 dinara, i sa nivoom plata se borimo da zadržimo stručnjake koje sami napravimo. Naše plate su tek dva odsto ukupnih troškova Srbijagasa. A zaposlenih je 2012. bilo 1.110 a 30. septembra 2019. (kada je izdvojen Transportgas u zasebno preduzeće) 1.076", rekao je Bajatović.
Srbijagas je prošlu godinu završio sa više od 40 miliona evra, a dobro poslovanje čak i u uslovima korona krize nastavljeno je i u 2020. godini, sa prvim kvartalom od 16 miliona neto dobiti.
Kompanija odavno nije uzela niti jedan kredit za tekuću likvidnost, a uz to ima 870 miliona € investicija u gasnu infrastrukturu u Srbiji u poslednjih deset godina.
Novcem Srbijagasa obezbeđen je i opstanak mnogih srpskih preduzeća, od Metalnskoo-sirćetnog kompleksa "Toze Markovića" u Kikindi do HIP Azotare i HIP Petrohemije u Pančevu, a ukupno je konvertovano potraživanja u kapital firmi za 680 miliona evra.
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!