Zbog zatvaranja škola i obdaništa od sredine marta do sredine maja usled pandemije korona virusa, mnogo roditelja u Austriji provelo je više vremena učeći i čuvajući svoju decu. A to nije koštalo samo njihove živce, već mnogo radnih sati, a tako i BDP, saopštila je organizacija Agenda Austrija.

Ekonomsti su izračunali da je ukupno 121 milion produktivnih radnih sati oko 600.000 roditelja "otišao" na čuvanje dece ispod 15 godina.

To je, kako navode, skoro 12 odsto svih radnih sati koji bi u normalnih uslovima u tom periodu bili odrađeni.

"Agenda Austrija" je izračunala i da to odgovara gubitku od oko 7,2 milijardi evra, ili 1,8 odsto BDP-a.

Ako tokom godine bude došlo do daljeg zatvaranja škola, onda bi po nedelji bilo izgubljeno oko 15 milion radnih sati ili 900 miliona evra, navode eksperti.

Podsetimo da je Austrija po broju stanovnika približna Srbiji. Ovde su ti troškovi donekle manji, jer su i manje plate ljudi koji ostaju kod kuće, ali osnovna relacija se može videti.

Zatavaranja škola ima, ocenjuje Agenda Austrija, i dugoročne posledice po decu, jer su izgubili čitav jedan semestar u svom obrazovanju.

Autori studije ukazuju da je zadatak vlade da bude pripremljena za negativan scenario novog zatvaranja škola, dodajući da je tokom leta trebalo sprovesti pripreme i tehničko opremanje đaka i nastavnika, kao i postići dogovor o jedinstvenom softveru za nastavak nastave na daljinu.

(MONDO/Beta)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.