Iz organizacije Event industrija Srbije koja je napravila i jednu vrstu performansa ispred Narodne skupštine, želeći da ukažu na teškoće kroz koje prolaze, kažu da njih niko ne prepoznaje kao posebnu branšu, ni država ni javnost, već ih svrstavaju pod kategoriju ugostiteljskih objekata.
Međutim, ističu da Event industrija, s druge strane, zbog zabrane proslava, ne radi apsolutno ništa. Zbog toga su mnogi vlasnici sala za venčanje, salona venčanica i butika, kao i fotografi, cvećari, dekorateri, muzičari, slastičari te organizatori venčanja ostali bez posla.
"Godišnje u Srbiji bude održano oko 35.000 venčanja. Od toga, oko 10.000, jesu mala venčanja pred matičarem i ručkom za nekoliko ljudi, dok se 25.000 svadbi slavi sa velikim brojem gostiju. U tim proslavama učestvuje više od pet miliona gostiju. Poređenja radi, ukupan broj turista u Srbiji prošle godine iznosio je oko 3,6 miliona. Ako u obzir uzmemo to da jedna prosečna svadba u Srbiji košta oko 12.000 evra, jasno je da ova grana vredi više od 300 miliona evra", kažu iz ove organizacije.
Kako dodaju, poređenja radi, automobilska industrija u Srbiji je prošle godine prodajom automobila zaradila oko 180 miliona evra, skoro upola manje.
Ukoliko se ovim brojevima dodaju i ostale proslave poput rođendana, punoletstava, krštenja, korporativnih dešavanja i matura, godišnji proment event industrije po procenama ove organizacije iznosi čak pola milijarde evra.
Od pet miliona gostiju koji prisustvuju na svadbama u toku jedne godine, jedan milion je iz inostranstva.
Sa portala "Restorani za svadbe" svedoče da su u ovom delu ugostiteljske branše gubici ogromni.
"Sve je na čekanju. Samo smo mi na sajtu izgubili oko 10.000 evra očekivanih prihoda, odnosno nismo ove godine ni dinara zaradili od njega. Kako je tek vlasnicima restorana i sala, mogu da mislim, cifre su barem puta dvadeset. Oni su ove godine radili na 15 odsto kapaciteta. Niko nije imao više od deset svadbi. To je katastrofa. Sada su pojedini krenuli da kaparišu svadbe za kraj godine, ali ovako veliki minusi ne mogu se pokriti", kažu sa sajta "Restorani za svadbe".
U ime većine vlasnika salona venčanica, Jasna Vuković se obratila državnim institucijama za pomoć jer je, kako kaže, njihova branša u potpunosti ugrožena situacijom nastalom zbog pandemije.
Kako kaže, ovo je sezonski posao, venčanja se najviše organizuju od maja do oktobra, shodno tome od novembra 2019. nisu imali gotovo nikakvih prihoda, dok se rashodi gomilaju.
"Pomoć koju je država ponudila u vidu 18.000 dinara za plate i odlaganje plaćanja poreza i doprinosa nama je, u našoj teškoj situaciji bez ikakvih prihoda, nažalost, nedovoljna. Ali čvrsto verujemo da postoji način da nam naša država pomogne. Moramo da napomenemo i to da su u ovoj branši gotovo sve zaposlene osobe ženskog pola, među kojima ima i dosta samohranih majki i nemaju apsolutno nikakvu pomoć ni od koga", rekla je Vukovićeva.
Udruženje muzičara "MM Estrada" ističe da je država pomogla muzičarima koji su registrovani u APR-u. Međutim, oni koji poseduju samo licence ostali su bez ikakve pomoći.
" Veliki broj kolega ne uplaćuje sebi doprinose, samim tim neće dobiti nikakvu pomoć za osnovne troškove kada nije bilo nikakvih nastupa. Mnoge kolege izdržavaju porodice isključivo od muzike. Takođe, plaćaju licencu za rad u iznosu od 12.000 dinara, dok sada od države neće imati nikakvu pomoć", rekli su iz ovog udruženja.
(Mondo/Blic)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
.
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
"Trebalo je da ubacim 30 poena, neće niko da nas sažaljeva": Petrušev o porazu od Partizana za otrežnjenje!
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Obradović izašao pred Grobare, pa čuo šta mu skandiraju: Podigao prst i tražio samo jedno, pogledajte