Ukoliko banke koje su nezakonito podigle marže na već odobrene kredite ne budu htele dobrovoljno da ih vrate na pređašnji nivo i ne odustanu od takve loše prakse, građani treba da ih tuže, a u tome će im pomoći Narodna banka Srbije (NBS), izjavio je guverner NBS Radovan Jelšić.

On je za "Večernje novosti" rekao da je sastanak Uparvnog odbora Udruženja banaka Srbije održan u petak a iznet je stav da se marže na zajmove ne mogu menjati retroaktivno, pogotovo ne zbog toga što se neko poziva na "efekte svetske ekonomske krize" ili "opšte uslove poslovanja".

"Moram da istaknem da su se samo neke banke ponele loše, što nije fer prema ostalim bankama. NBS će još ove nedelje uputiti pismo bankama da se izjasne o ovome. Odnosno, da li će da vrate kamate na raniji nivo ili će nastaviti da se ponašaju kao i do sada", kazao je on.

Guverner NBS je podsetio da je marža fiksna, iako kod nekih ugovora postoji mogućnost da bude promenljiva, ali pod krajnje nepredvidivim i "misterioznim" uslovima poput "opštih uslova poslovanja", ili "kretanja na finansijskim tržištima".

Shodno Zakonu o obligacionim odnosima, dug treba da bude "određen", odnosno "odrediv", a ne da zavisi od pomenutih kategorija, pišu "Novosti".

"Svuda ima pokušaja pojedinih banaka da u nekom trenutku nešto ušićare. Ali, na dugi rok to nije moguvhe. Na kraju krajeva, same banke između sebe mogu da odvoje žito od kukolja, direktno ili preko Udruženja banaka", rekao je on.

Guverner NBS je kazao da će se sigurno desiti da pojeftine dinarski krediti, ali pitanje je samo kada, pošto banke imaju para.

"S jedne strane, država se sve više zadužuje, a s druge stanovništvo je sve opreznije, odnosno građani pokušavaju da se što više razduže. I to je pozitivan znak", istakao je on.

(Tanjug)