• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

BiH glavni izvozni partner Srbije, uvozni Rusija

Glavni izvozni partner Srbije u prvih pet meseci ove godine bila je Bosna i Hercegovina, u koju je izvezeno robe u vrednosti 349 miliona dolara, a vodeći uvozni partner Rusija, u kojoj je kupljeno robe vredne 838,4 miliona dolara

Glavni izvozni partner Srbije u prvih pet meseci ove godine bila je Bosna i Hercegovina, u koju je izvezeno robe u vrednosti 349 miliona dolara, a vodeći uvozni partner Rusija, u kojoj je kupljeno robe vredne 838,4 miliona dolara, pokazali su podaci Republičkog zavoda za statistiku.

U izvozu, glavni spoljnotrgovinski partneri, posle BiH, bile su Nemačka sa 337,6 miliona dolara i Crna Gora sa 299,9 miliona dolara. Glavni spoljnotrgovinski partneri u uvozu, posle Rusije, bile su, takođe, Nemačka sa 708,5 miliona dolara i Italija sa 575,6 miliona dolara.

Spoljnotrgovinska robna razmena bila je najveća sa članicama Evropske unije- više od polovine ukupne razmene, a najveći suficit u razmeni ostvaren je sa Crnom Gorom, Bosnom i Hercegovinom, Irakom i Makedonijom.

Najveći deficit javlja se u trgovini sa Ruskom Federacijom zbog uvoza pre svega, nafte i gasa, kao i nedovoljnog korišćenja bilateralnog sporazuma o slobodnoj trgovini od strane naših izvoznika.

Naš drugi po važnosti partner su zemlje CEFTA sporazuma, sa kojima imamo suficit u razmeni od 497,7 miliona dolara, što je rezultat uglavnom izvoza poljoprivrednih proizvoda.

U izvozu najveće učešće imali su odeća, uglavnom vojni prsluci - 248 miliona dolara, gvožđe i čelik - 208 miliona dolara, žitarice i proizvodi od njih - 179 miliona dolara, obojeni metali - 150 miliona dolara i povrće i voće - 146 miliona dolara.

Najveće učešće u uvozu imali su nafta i naftni derivati - 475 miliona dolara, prirodni gas - 449 miliona dolara, drumska vozila - 440 miliona dolara, gvožđe i čelik - 282 miliona dolara i industrijske mašine za opštu upotrebu - 275 miliona dolara.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image