• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SRBIJA LEŽI NA PRAVOM BOGATSTVU: Amerikanci objavili da smo na 11. mestu u svetu po količini ovog prirodnog blaga!

Autor Aleksandar Nastevski

Srbija bi tako, prema izveštaju, bila treća u Evropi po količini najlakšeg metala.

Rezerve litijuma odnedavno su postale jedna od vodećih tema u Srbiji, nakon vesti da naša zemlja ima velike količine ovog metala.

Tako su lane mediji preneli podatak da istraživanja pokazuju da Srbija ima najveće rezerve litijuma u Evropi. Šta pokazuju noviji rezultati?

Možda će vas zanimati

Naime, Geološki topografski institut Sjedinjenih Američkih Država krajem prošlog meseca objavio je analizu na tu temu. Kako se navodi u studiji, zbog kontinuiranog istraživanja, identifikovani resursi litijuma su se znatno povećali širom sveta i ukupno iznose oko 86 miliona tona - od toga, resursi litijuma u Sjedinjenim Državama iznose 7,9 miliona tona.

Istraživanje ovog instituta pokazalo je da su rekorderi po količini litijuma poređani na sledeći način:

Bolivija - 21 milion tona, Argentina - 19,3 miliona, Čile - 9,6 miliona tona, Australija - 6,4 miliona tona; Kina - 5,1 milion tona, Kongo - 3 miliona tona, Kanada - 2,9 miliona tona, Nemačka - 2,7 miliona tona, Meksiko - 1,7 miliona tona, Češka - 1,3 miliona tona.

Srbija se, prema ovoj list nalazi na 11. mestu, sa 1,2 miliona tona najlakšeg metala.

Nakon nje ređaju se: Peru (880.000 tona), Mali (700.000 tona), Zimbabve (500.000 tona), Brazil (470.000 tona), Španija (300.000 tona), Portugal (270.000 tona), Gana (90.000 tona) i Austrija, Finska, Kazahstan i Namibija sa po 50.000 tona.

Prema navedenom, Srbija bi tako na evropskom tlu zauzela treću poziciju.

Treba napomenuti da se istraživanje fokusiralo na resurse koji nisu isto što i rezerve. Kako su pojasnili američki autori, resursi predstavljaju koncentraciju materijala u prirodnom obliku, u takvom obliku i količini da je ekonomsko izdvajanje robe iz koncentracije trenutno ili potencijalno izvodljivo, dok se rezerve odnose na količine koje mogu da se izvuku u datom trenutku.

Koliko košta litijum na svetskom tržištu?

Trenutna tržišna cena litijum karbonata u Kini smanjila se sa približno 7.100 dolara po toni početkom godine na oko 6.200 dolara po toni u novembru. Za velike fiksne ugovore, prosečna godišnja cena američkog litijum karbonata bila je 8.000 dolara po metričkoj toni u 2020. godini, što je pad od 37 odsto u odnosu na onu 2019.

Američki istraživači navode da su se cene litijum hidroksida u Kini smanjile sa približno 7.800 američkih dolara po tonu početkom godine na oko 7.000 američkih dolara po toni u novembru.

Dalje, cene metala litijuma (99,9 odsto litijuma) u Kini su se smanjile sa približno 83.000 dolara po toni početkom godine na oko 71.000 u novembru.

Sigurnost snabdevanja litijumom postala je glavni prioritet tehnoloških kompanija u Sjedinjenim Državama i Aziji. Nastavili su da se uspostavljaju strateški savezi i zajednička ulaganja među tehnološkim kompanijama i istraživačkim kompanijama kako bi se osiguralo pouzdano, raznoliko snabdevanje litijumom za dobavljače baterija i proizvođače vozila, ocenjuje se u istraživanju.

Inače, krajem prošle godine Rio Tinto Grupa otkrila je rezerve čiste rude i ažurirala podatke o mineralnim resursima svog projekta istraživanja i prerade litijum borata u Jadru u Srbiji.

Jadrovi mineralni resursi sastoje se od 55,2 megatona indiciranih resursa od 1,68 odsto litijum-oksida i 17,9 odsto bor-trioksida, uz dodatnih 84,1 megatona pretpostavljenog resursa sa 1,84 odsto litijum-oksida i 12,6 odsto bor-trioksida, naveo je tada Rio Tinto.

(Mondo/B92)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

Pročitajte i OVO

Komentari 5

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Milutin

Afrika u Evropi. Po svemu.

Ko

Problem explatacije litijum je flotacija koja ostaje, toliko je toksina da je porede sa nuklearnim otpadom. Pogledajte lokacije litijumskih rudnika i sve ce vam biti jasno. Inace najve e nalazište litijum je u Švajcarskoj, ova zemlja nema ni jedan rudnik litijum iz razloga zaštite životne sredine!!!!!

Prodaj sve srpsko

Pod hitno da se to za male pare proda strancima i uzme debela provizija. Naravno to prikazati kao veliki uspeh.

special image