• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

NIS na prvom mestu po prihodima

Prva na listi 300 najvećih preduzeća u Srbiji na osnovu prihoda u 2008. godini beogradske Ekonomist medija grupe je Naftna industrija Srbije (NIS), čiji su prihodi bili 305 milijardi dinara (3,7 milijardi evra).

Prva na listi 300 najvećih preduzeća u Srbiji na osnovu prihoda u 2008. godini beogradske Ekonomist medija grupe je Naftna industrija Srbije (NIS), čiji su prihodi bili 305 milijardi dinara (3,7 milijardi evra).

Na drugom mestu je Delta holding sa prihodima do 148,5 milijardi dinara i to je prva privatna kompanija koja se našla na tako visokoj poziciji.

Elektroprivreda Srbije je na trećem mestu sa prihodima od 145,9 milijardi dinara.

Slede Telekom Srbija (105,3 milijarde), Ju es stil Srbija (85,9 milijardi), Srbijagas (61,1 milijarda), Jugorosgas (51,8 milijardi) i Lukoil-Beograd (39 milijaradi), dok su se Ist point (37,9 milijardi) i Putevi Srbije (31,2 milijarde) po prvi put našli među deset najvećih srpskih kompanija.

Prihodi prvih 10 preduzeća čine trećinu (35,2 odsto) ukupnih prihoda 300 najvećih kompanija u Srbiji, a koji su za 20 odsto veći nego u 2007. godini.

Prošle godine povećana su i neto zaduživanja tih kompanija i to za skoro 30 odsto.

Na prezentaciji liste TOP 300 najvećih u Srbiji predstavnici kompanije Altis kapital, koja je za Ekonomist obrađivala i analizirala poslovanje srpskih preduzeća, istakli su da su preduzeća sa većinskim državnim ili društvenim vlasništvom prošle godine imala gubitak nešto manji od 900 miliona evra.

Gubitak bi, kako je ocenjeno, bio i veći da među tim preduzećima nije i Telekom Srbija, kao i još nekoliko firmi koje imaju monopolski položaj.

Na listi 300 najvećih kompanija udeo onih koje se bave energetikom je 27,1 odsto, trgovinom 11,4 odsto, proizvodnjom hrane i pića 9,6 odsto i trgovinom na malo 8,9 odsto.

Obuhvaćene su i farmaceutika, veledrogerije, primenjena hemija, hemija, drvna i papirna industrija, prodaja motornih vozila, proizvodnja ostalih mašina i uređaja, metalska industrija, građevinarstvo, građevinski materijali, mediji.

Predstavnici najuspešnijih kompanija naveli su da će njihovi poslovni rezultati za 2009. godinu biti lošiji zbog ekonomske krize, ali su procenili da se 2010. godine očekuje početak ekonomskog oporavka.

Glavni i odgovorni urednik EMG Milana Ćulibrka naglasio je da srpska privreda neće moći da ima održivi razvoj ukoliko ne bude imala bar desetak kompanija sa godišnjim prometom većim od milijardu dolara. "Kako stvari stoje, nastavio je on, "do toga će nam trebati još izvestan broj godina".

U uvodnom obraćanju predstavnicima najvećih srpskih kompanija, potpredsednik Privredne komore Srbije (PKS) Vidosava Džagić poručila je da srpska privreda mora izaći sa novom strategijom razvoja i industrijskim politikama.

Prema nejnim rečima, to će biti novi poziv i zamajac za nova investiranja i predstavljati dugoročne mere za "dan posle krize".

"Mi smo u prethodnih godinu dana, kroz različite ankete, sumirali i kreatorima makroekonomske politike predali predlog kratkoročnih, srednjih i dugoročnih mera sa ključnim porukama, da privreda u budućnosti očekuje ekonomsku i pravnu stabilnost", istakla je Džagić.

U publikaciji se navodi da, iako je poslovanje najvećih preduzeća u Srbiji u prošloj godini pratilo poslovanje privrede u celini, primetne su neke kvalitativne promene u strukturi TOP 300, kao što je rast rast takozvanih konglomerata i sve veći broj malih porodičnih kompanija koje prelaze u kategoriju srednjih preduzeća.

Neke od značajnih stranih direktnih investicija iz prethodnih godina, kao što su one u Telenor, VIP Mobajl, Idea i Merkator, počinju da daju rezultate, a neke od njih predstavljaju kičmu privrednog sistema, kao što su Gorenje Valjevo, Goša FV, ATB Sever, Lor i druge.

Na skupu je prvi put dodeljeno priznanje i za najuspešnije kompanije u 20 sektora i to na osnovu prikazanih podataka u publikaciji.

Svečanosti su prisustvovali i predstavnici preduzeća Delta holdinga, "Telekom Srbija", Ju-Es stil "Srbija", Filip Moris, Mercedes, "Putevi Srbije", Petrohemije i drugih kompanija, koje su u svojim sektorima ostvarile najveći prihod u 2008. godini.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image