• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbiji predstoji krhki privredni oporavak

Srbija neće moći da računa na stope rasta BDP od pet do šest odsto, već na tri do četiri odsto, tvrdi ekonomista Pavle Petrović.

Ekonomista Pavle Petrović ocenio je da će u 2010. u Srbiji najverovatnije doći do krhkog privrednog oporavka.

"Kad je reč o rastu bruto domaćeg proizvoda (BDP) u narednoj godini od 1,5 odsto, ne treba gubiti iz vida da je mali i da će biti još uvek ispod nivoa iz 2008. godine", rekao je on u intervjuu za mesečnik "Ekonometar".

Kako je naveo Petrović, problem privrednog rasta ne treba posmatrati samo po izgledima za 2010. godinu, jer, srednjoročno gledno, Srbija neće moći da računa na stope rasta BDP od pet do šest odsto koje je imala pre krize, već na tri do četiri odsto.

"Utoliko pre je od izuzetne važnosti da se na najbolji način i bez vrdanja, sprovedu sve najavljene reforme - javnog sektora, penzijska, poreska", rekao je Pavle Petrović, profesor beogradskog Ekonomskog fakulteta i urednik Kvartalnog monitora.

Na pitanje gde su uočeni neki prvi znaci oporavka, on je rekao da su istraživanja za najnoviji Kvartalni monitor pokazuju da je u trećem kvartalu došlo do zaustavljanja pada privredne aktivnosti i blagog rasta i proivodnje i BDP u odnosu na prethodni kvartal.

"Kad se, međutim, treći kvartal upoređuje sa istim periodom prošle godine, i dalje imamo pad ali je sada manji. Dakle, privredna aktivnost je još uvek znatno ispod nivoa koji smo imali u 2008. godini", rekao je Petrović.

Kad se bolje pogledaju industrijska proizvodnja i prerađivački sektor, kako je istakao, vidi se da ih je značajno povukla obnova proizvodnje u smederevskoj železari Ju Es Stil (U.S. Steel).

Na pitanje kakva je sadašnja politika kursa dinara, Petrović je je ocenio da bi iz više razloga bilo dobro da se izvrši "delimična i postepena deprecijacija (slabljenje) dinara".

Prema njegovim rečima, to nikako ne bi značilo nestabilan kurs jer prilagođavanje može da ide veoma lagano.

"Kad je realna vredost domaće valute nešto manja, onda je veća cena proizvoda u prerađivačkom sektoru i u uslugama koje su okrenute izvozu. To će onda stimulativno da deluje na ovaj sektor i njegovu proizvodnu i izvoznu aktivnost", rekao je Pavle Petrović za "Ekonometar".

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image