Grad Novi Sad jedan je od partnera na projektu WeLive - “Novi koncept javne uprave zasnovane na mobilnim gradskim servisima u čijoj izradi učestvuju građani“ / “A new concept of public administration based on citizen co-created mobile urban services“ koji je odobren u okviru programa Horizon2020 Evropske unije.
WeLive ima za cilj da premosti jaz između inovacija i usvajanja otvorenih javnih usluga i katalizuje javne usluge osnažujući građane i preduzeća da direktno učestvuju u dizajniranju, kreiranju, izboru i isporuci nekih javnih usluga u obliku mobilnih aplikacija.
Takođe, ima za cilј razvijanje inovativnog i otvorenog tehnološkog okvira za uklјučivanje građana, javne uprave i lokalnih preduzeća i kompanija u inovacijski proces.
Konkretno, WeLive omogućava da:
- Građani, kompanije i javna uprava izraze svoje potrebe i razrade nove ideje za usluge i aplikacije i da odaberu one najperspektivnije;
- Kompanije razvijaju osnovne gradivne blokove koji proizlaze iz potreba iskazanih odabranim idejama i
- Javna uprava i građani (krajnji korisnici) objavljuju otvorene podatke koji proizlaze iz potreba iskazanih odabranim idejama.
Krajnji cilj jeste umrežavanje građana i javne uprave u finansiranju kompanija koje treba da transformišu popularne ideje u aplikacije, koristeći gradivne blokove (otvoreni servis i otvorene podatke) dostupne na tržištu. U zavisnosti od stepena razvijenosti potrebnog tržišta, uslovljen je i stepen realizacije krajnjeg cilja.
Realizacijom projekta se ostvaruje unapređenje usluge lokalne administracije kroz razvoj informacionih tehnologija i mobilnih servisa koji omogućavaju građanima i privrednim subjektima da zahteve sa javnim sektorom rešavaju na efikasniji način.
Jedna od najvećih vrednosti projekta WeLive predstavlja otvaranje teme o otvorenim podacima na lokalnom nivou, koja otvara mnoge mogućnosti za stvaranje novih vrednosti, kao što je izrada mobilnih aplikacija, što je bila i osnovna ideja za organizaciju prvog hakatona Grada Novog Sada. Mobilne aplikacije su bile kreirane na osnovu ranije predloženih ideja građana, za koje je Grad organizovao takmičenje, a pobedničke ideje su bile: ''Street Art Novi Sad'', ''Grad Novi Sad mesečno baci 100000 evra u plastici'' i ''Javne česme i bunari na kojima je voda za piće bezbedna''.
Navedeni projekat je nastavak projekata SocIoTal, CLIPS i E-uprava. Pored Grada Novog Sada, JKP “Informatike“ i kompanije “DunavNET“ kao partnera iz Srbije, partneri na projektu su i lokalne samouprave i institucije iz Španije, Italije i Finske.
Ukupna vrednost donacije za Grad Novi Sad je 76.938,00 EUR i 76.688,00 EUR za JKP “Informatika“, a trajanje projekta je 36 meseci.
Tekst je objavljen u sklopu projekta koji je sufinansiran iz budžeta grada Novog Sada. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
Partizan izgubio uz zvuk sirene! Opet nije ušla kada je bilo najvažnije, serija poraza sve duža!
Crvena zvezda razbila Albu u Pioniru: Morala je da pobedi i uradila je to furiozno!
"Došli su na odmor, ali idu kući sa porazom" Trener Pariza peckao Grobare zbog poraza za infarkt
Istorija srpskog fudbala, evropska pobeda u Bačkoj Topoli! TSC razbio Švajcarce, pamtiće dugo Miloša i Petra
"Crvena zvezda ismeva Real Madrid": Španski mediji bruje o prozivkama sa Marakane