• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Rat" za šnaps Nemaca i EU

Farmeri u jugoistočnoj Nemačkoj već decenijama prave tradicionalnu voćnu rakiju – šnaps, za šta dobijaju pomoć države. Te subvencije EU, međutim, smatra nelegalnim.

Te subvencije Evropska Unija (EU), međutim, smatra nelegalnim, tako da je Nemačka odlučila da se bori protiv te odluke, objavio je radio "Dojče vele" (DW).

Voćar i destiler Herman Beker pravi čuvenu kruškovaču, koja će, nakon što odstoji dve godine u njegovom podrumu, biti spremna za prodaju.

On kaže da pravi šnaps od jabuke, šljive i kruške, mada u poslednje vreme eksperimentiše i sa kajsijom.

Bekerova farma nalazi se u blizini grada Karlsrue u pokrajini Baden-Virtemberg, gde je stacionirano čak 30.000 od ukupno 33.000 nemačkih proizvođača rakije.

Kada nemački voćari proizvedu viškove voća, najpre ih pretvore u alkohol, a zatim prodaju državnom Monopolu za alkohol.

Subvencije za alkohol su, kako ističe DW, važan deo prihoda malih farmera na jugozapadu Nemačke.

Međutim, Evropska komisija nedavno je donela odluku da su takve subvencije nelegalne i da se moraju ukinuti do kraja 2010. godine.

Takva odluka mnogima se nije dopala – ni ekolozima koji tvrde da farmeri, zbog destilerija, kultivišu tradicionalne voćne vrste koje su danas gotovo ugrožene.

Predsednik organizacije koja se bori za zaštitu tradicionalnih voćnjaka Hans-Martin Flinšpah tvrdi da "Monopol za alkohol" ima ključnu ulogu u očuvanju voćnjaka.

"To je jedini način da voćnjaci budu ekonomski isplativi. Danas svi govore o održivom razvoju, a njegov cilj i jeste zaštita vrsti, klime i različitih agrikultura. "

Nemačka vlada obećala je da će se odlučno boriti protiv ukidanja "Monopola za alkohol".

Član Evropskog parlamenta Daniel Kaspari objašnjava da bi za nemačke farmere bilo bolje ukoliko bi ih prihvatili kao izuzetak, ukazujući da i u drugim delovima EU postoje izuzeci u tom smislu, na primer u Švedskoj.

Ipak, objasnio je on, ovde se radi o nečemu što je deo kulturnog nasledha Nemačke, naročito u južnom delu zemlje, preneo je "Dojče vele".

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image