• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

DVA ČAJA 700 DINARA, A UVODE RESTRIKCIJE: Na Kopaoniku 30.000 turista, a nema vode

Autor Uroš Matejić

Od decembra do kraja marta Kopaonik vrvi od turista.

 Restrikcija vode na Kopaoniku Izvor: MONDO/Bojana Zimonjić Jelisavac

Dugogogodišnji problem koji se u našem najvećem zimskom turističkom centru javlja kada je maksimalna popunjenost smeštajnih kapaciteta događa se i ovih dana - nema dovoljno vode za piće. Zato se uvode restrikcije pa su, posebno u objektima na nižim kotama, slavine po celi dan suve.

Od decembra do kraja marta Kopaonik vrvi od turista, a lokali koji su na samim stazama ili omiljeni skijašima - "drže" visoke cene u odnosu na objekte koji su malo izolovani, pa čak i u odnosu na Beograd. S jedne strane je razumljivo da cene budu više, jer stanovnici Kopaonika i okolnih mesta žive od sezonskog turizma i ugostiteljstva, posebno imajući u vidu da je ova planina najposećenija zimi, ali sa druge strane nije u redu što se na takve cene uvodi restrikcija vode.

Možda će vas zanimati

Negoduju, naravno, brojni turisti, ali problem postoji odavno i sve je učestaliji usled prekomerne gradnje, a nedovoljnog ulaganja u povećanje kapaciteta vodovoda na planini. Zato su pojedini veći hoteli taj problem rešavali samostalno, bušenjem do pronalska vode u dubini zemljišta pa tako ovih dana, kada na Koponiku boravi oko tridesethiljadaturista, u njima nema nevolja sa dotokom vode.

"U vreme restrikcija obezbedili smo cisterne sa vodom za piće, a do nestašice vode krajem protekle nedelje došlo je usled neusklađenih kapaciteta fabrike za preradu vode iz Draganjskog potoka i prekomerne potrošnje. Tečnije rečeno, imali smo veliku mutnoću vode koja u fabriku dotiče a do toga je došlo zbog visoke temperature i topljenja snega, što se u ovom periodu retko dašava. Stoga smo objekte na nižim kotama protekle subote i nedelje bili prinuđeni čak i da sa vodovoda isključimo", rekao je direktor JKP "Raška" Radomir Jaćović i dodao:

"Tako smo uspeli da u fabrici prerađenom vodom dopunimo rezervoare i da delimičnim zavrtanjem slavina na vodovodu prema tim nižim kotama smanjimo pritisak, pa i prekomernu potrošnju. Na taj način uspeli smo da uspostavimo ravnotežu i od početka ove nedelje više na Koponiku niko nema nevolja sa nestašicom čiste vode za piće", ističe Jaćović, dodajući da se poodavno već radi na projektu za dugoročno rešavanje problema vodovodne i kanalizacione infrastrukture na Kopaoniku.

Pogledajte koliko iznosi prosečan račun na Kopaoniku:

Izvor: Twitter/Printscreen/@poludomacica

Podsetimo, na Kopaoniku maltene svuda ćete tri pića u proseku platiti 1.000 dinara: kuvano vino je oko 300, kapućino i espreso idu čak do 280 dinara... Osim toga, u atraktivnim buticima, sa ski i sportskom opremom, nema nikakvih sniženja, pa se pripremite na priličan trošak ako vam nešto zafali.

(MONDO/Politika)

Možda će vas zanimati

Komentari 7

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Горки

Понуда и тражња. Чиста економија.

Serbia forever

Cene pića na Kopaoniku su povoljne, za one koji borave tamo!

Mena

Upropastili su naš prelepi Kopaonik.

special image