• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Jelašić: Ne prodajem devize po nečijem "ćefu"

Jedino što se NBS može "prebaciti" jeste da nismo bili spremni da prodajemo devizne rezerve po "ćefu" pojedinaca, rekao je guverner. Dragan Đilas tvrdi da je NBS kriva za pad dinara.

Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Radovan Jelašić, povodom slabljenja domaće valute, poručuje neuobičajeno oštrim tonom da svaka intervencija na deviznom tržištu znači smanjenje deviznih rezervi zemlje, piše "Blic".

Jelašić se pita ko će da stvori te devize kako bi se izmirile obaveze koje pristižu. Tim pre, što one potiču iz zaduženja.

On kaže da će pomno pratiti kako će se stvari s kursom dalje odvijati.

Bude li potrebe, NBS će intervenisati, jer ima dovoljne devizne rezerve, ističe Jelašić, ali ih neće koristiti u prevelikom obimu da bi zadovoljila bilo čije želje u pogledu nivoa kursa.

Ukoliko bi NBS, na teret deviznih rezervi, obezbeđivala devize zbog povike u medijima ili zahteva političara i nekih "nezavisnih" ekonomista, čemu onda plivajući kurs, pita se Jelašić.

Osnovni cilj NBS da održi stabilnost cena, napomenuo je Jelašić, mi smo u potpunosti ostvarili i u proteklih osam meseci taj rast je bio nula.

Jedino što nam se može "prebaciti" jeste da nismo bili spremni da prodajemo devizne rezerve po "ćefu" pojedinaca, rekao je Jelašić, koji pri tom nisu spremni da daju odgovor na prosto pitanje: kako će se pozajmljeni novac sutra vratiti.

Đilas: NBS kao menjačnica

Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas izjavio je da je za dramatičan pad dinara isključivi krivac NBS, ocenjujući da pad dinara u proteklih desetak dana nije izazvala Vlada Srbije prodajom više od 400 miliona evra, "koje je kod NBS zamenila za 47 milijardi dinara da bi pokrila budžetski deficit".

Đilas je izračunao i da NBS na poslednjem padu dinara može da zaradi više od 10 miliona evra!

Gradonačelnik Beograda je za dnevnik "Press" rekao da je NBS imala dve mogućnosti da zaštiti kurs kada je od Vlade otkupila evre: da otkupljene devize ponudi na otvorenom tržištu, što bi u prvom momentu dovelo do jačanja dinara, ali bi se kurs ponovo oslabio kada bi oni koji su dobili dinare počeli da kupuju evre.

Prema njegovoj oceni, Vlada je dinare koristila za pokrivanje minusa Trezora i oni možda uopšte nisu ni izašli na tržište.

Druga varijanta bila je da je NBS mogla dinare, koji su se navodno pojavili na tržištu, da reotkupi za te iste evre koje je dobila od Vlade Srbije, objasnio je Đilas.

"Ali ništa od ovoga nije urađeno. NBS je od preko 400 miliona evra - na tržište vratila nekih 70 miliona, kurs je pao za tri odsto, povećane su ionako visoke devizne rezerve i ponovo je oštećeno pola Srbije", rekao je on.

Đilas je optužio NBS "da je čak na ovom obaranju dinara super zaradila, jer su Vladi evro platili po kursu verovatno ne većem od 94, a onda isti taj evro prodali po 97 i kusur dinara!"

"Ponašaju se kao menjačnica! Kad bi sada svih 400 miliona vratili na devizno tržište, zaradili bi više od 10 miliona evra", naveo je Đilas.

Gradonačelnik Beograda je kazao da mu je "guverner Radovan Jelašić simpatičan čovek", ali da je zbog pada kursa gradski budžet za mesec dana oštećen za 30 miliona evra, ne računajući veće troškove za one koji imaju kredite.

"Ovakva igra sa kursom ne pogađa samo prezadužena preduzeća, koja su sama kriva što su u takvoj situaciji, već i sve građane i čitavu privredu. U ovoj zemlji je valuta evro, a dinar služi kao obračunsko sredstvo", upozorio je Đilas.

On je predočio da zbog rasta evra sada treba da poskupe svi energenti, pa ljudi kojima je plata realno smanjena za desetak odsto sad treba da plaćaju još veće cene, recimo, grejanja i prevoza, "a to u ovakvoj krizi nije realno".

"Uništavamo uspešna preduzeća, uspešne gradove samo da bi neko mogao da se hvali pred MMF-om i ne znam već kim. Dosta više priča o lošem stanju privrede zbog čega pada kurs", poručio je Đilas.

Inače, u utorak je dinar počeo da se oporavlja prema evru i ojačao je za 0,1 odsto. Zvanični srednji kurs iznosi 97,3274 dinara za evro.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image