• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skuplja struja i gas samo ako nam krene

Cena elektrinčne energije može se povećati ove godine samo ako bude ekonomskog rasta u zemlji a gas za građane može da poskupi samo ako dinar bude mnaogo pao u odnosu na dolar, kaže ministar energetike Petar Škundrić.

Ministar energetike Petar Škundrić izjavio je u intervjuu za "Novosti"da će poskupljenje struje biti razmatrano samo ukoliko industrijska proizvodnja u Srbiji bude imala rast od dva, a energetika od tri odsto.

Pošto je podsetio da građani Srbije plaćaju najjeftniju struju u Evropi, kilovat-sat po 5,5 evrocenti, dok je, na primer, u Hrvatskoj dva puta skuplji, Škundrić je kazao kako je zamrzavanjem cene u 2009, Elektroprivreda Srbije (EPS) preuzela „veliki teret u borbi protiv krize.“

„No, osim sa socijalnog, cena se mora posmatrati i sa stanovišta vrednosti kompanije i planiranih aktivnosti... Da je cena struje kao u Hrvatskoj, EPS bi vredeo 15 milijardi evra,“ kazao je ministar.

Škundrić je dalje naveo da neće biti ni poskupljenja cena gasa za domaćinstva ukoliko se ne bude menjao kurs dolara u odnosu na dinar.

Ministar je ocenio da su cene derivata nafte visoke, delimično zbog visokih zahvatanja države, ali i zato što domaće rafinerije nisu još konkuretne drugim postojenjima u regionu.

„Podsetiću vas na devastacije koje su rafinerije pretrpele u NATO bombardovanju. Zato smo i pristupili kapitalnom remontu kako bismo mogli biti konkurentni na regionalnom tržištu. Strateški cilj države je da ima proizvodnju naftnih derivata na svojoj teritoriji, i mi od toga nećemo odustati,“ istakao je Škundrić.

Škundrić je kazao da je uočen pad potrošnje goriva, pogotovo uz granicu Srbije sa Bosnom i Hercegovinom, pošto „ljudi prelaze i kupuju gorivo“ u Republici Srpskoj (RS).

„Radi se na tome da prekogranične kupovine ne budu isplative. Da prilagodimo cene susednim zemljama, a da i dalje održimo pozitivan uticaj na 'punjenje' budžeta,“ izneo je ministar.

Govoreći o najvažnijim projektima Ministarstva energetike u 2010, Škundrić je izneo da su počeli radovi na revitalizaciji termoelektrane (TE) ”Kostolac”, a biće građen i novi termo-blok snage od 500 do 600 megavata i podizanje eksploatacije uglja sa devet na 12 miliona tona godišnje.

U pitanju je kredit od 1,25 milijardi dolara iz Narodne Republike Kine, „85 odsto finansiraju Kinezi, a sve ostaje u vlasništvu EPS,“ a vrednost domaće kompanije biće veća za milijardu evra, izneo je Škundrić.

„Do kraja godine izabraćemo i starteške partnere za gradnju TE ”Kolubara B”, TENT B3 i TETO Novi Sad. Raspisaćemo tender za TE u Štavlju i eksploataciju uglja, kao i za revitalizaciju Podzemne eksploatacije uglja i spajanje svih rudnika...,“ naveo je ministar.

Do kraja 2010. će, po Škundriću, biti u saradnji sa italijanskim partnerima biti završena projektna dokumentacija za izgradnju 10 malih hidroelektrana (HE) na Ibru.

„EPS će biti suvlasnik novih HE, a finansijska sredstva obezbeđuju Italijani. Trebalo bi i da počne da se radi studija za gradnju HE na srednjoj Drini zajedno sa Italijanima i RS,“ naveo je dalje ministar.

U intervjuu je ministar Škundrić, visoki funkcioner Socijalističke partije Srbije (SPS) takođe izneo da je za SPS najbliži strateški partner Demokratska stranka (DS), koja se „kroz svoje političko delovanje najviše približila levim idejama i vrednostima za koje se mi zalažemo“.

Škundrić, međutim, nije isključio ni mogućnost „da zbog rešavanja nekog istorijskog pitanja za Srbiju sve najvažnije stranke u zemlji formiraju koalicionu Vladu.“

Vlada je stabilna i tokom globalne ekonomske krize preduzima mere koje su realne i saglasne sa mogućnostima Srbije, a njena rekonstrukcije bi zaustavila na određeno vreme mnoge poslove koji su započeti, zaključio je Škundrić.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image