• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Robert Zelik: Treći svet više ne postoji

Predsednik Svetske banke Robert Zelik izjavio je na jednom skupu u centru "Vudro Vilson" da bogate zemlje više ne mogu da nameću svoju volju zemljama u razvoju.

Prema njegovim rečima, globalnu finansijsku krizu izazvale su razvijene zemlje, dok su zemlje koje su donedavno pripadale tzv. Trećem svetu pomogle da se iz nje izađe.

"Naš svet će za deset godina izgledati potpuno drugačije", istakao je predsednik Svetske banke na nedavno održanom skupu, prenosi Glas Amerike.

Zelik je kazao da je učešće Azije u globalnoj potrošnji poraslo na 21 odsto u 2008. sa sedam u 1980.

Istovremeno azijske berze danas učestvuju sa 32 odsto kapitala na svetskim tršištima i pretekle su SAD sa 30 i Evropsku uniju sa udelom od 25 odsto.

On je naveo i da je učešće zemalja u razvoju u globalnom bruto proizvodu, u smislu kupovne moći, poraslo na 43,4 odsto u tekućoj godini sa 33,7 odsto 1980.

Predsednik Svetske banke smatra da zemlje u razvoju obećavaju dalji dinamičan privredni rast u narednih pet godina i duže.

U podsaharskoj Africi očekuje se prosečan ekonomski rast od oko šest odsto do 2015. a u južnoj Aziji od sedam procenata godišnje.

Za Bliski istok Zelik kaže da je postao važan izvor kapitala za svet, u Latinskoj Americi ukazuje na sve brojniju i imućniju srednju klasu i rast uvoza od 15 odsto godišnje, dok za Afriku smatra da bi mogla da zameni Kinu kao industrijsku bazu sveta.

Nastale, kako ih Zelik naziva, "tektonske promene" nalažu i reformu multilateralnih institucija, jer je prošlo vreme "ekskluzivnih klubova".

"Došlo je vreme 'proširenih udruženja' koja će graditi novu globalnu finansijsku i trgovinsku arhitekturu", zaključio je predsednik Svetske banke.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image