• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

TREBA LI DA STRAHUJEMO ZA NAŠE BANKE? Oglasila se NBS, evo da li će se PROPAST banke Silicijumske doline preliti na NAS

Autor Uroš Matejić

Banke u Srbiji nemaju poslovne odnose sa bankom Silikonske doline (Silicon Valley Bank - SVB) niti izloženost prema toj banci.

 NBS o krahu banke Silicijumske doline Izvor: MONDO, Petar Stojanović

Američke vlasti počele su u petak da oduzimaju imovinu banke Silicijumske doline nakon njenog kraha - najvećeg jedne finansijske institucije od propasti štedno-kreditnog udruženja Vašington mjučal na vrhuncu finansijske krize pre više od 10 godina. Banka, 16. po veličini u Americi, doživela je krah nakon što su njeni klijenti - većinom zaposleni u tehnološkim kompanijama - povukli novac ove nedelje zbog straha u pogledu finansijskog stanja u toj instituciji. Reč je o drugom najvećem krahu jedne banke u istoriji, posle Vašington mjučuala.

Srećom, banke u Srbiji nemaju poslovne odnose sa bankom Silikonske doline (Silicon Valley Bank - SVB) niti izloženost prema toj banci, tako da ne postoji mogućnost ispoljavanja kako direktnih, tako ni indirektnih efekata zatvaranja ove banke na bankarski sektor Republike Srbije, rečeno je u Narodnoj banci Srbije.

NBS ističe da je bankarski sektor Srbije stabilan, visoko likvidan i solventan, kao i da građani mogu biti uvereni u stabilnost i sigurnost poslovanja banaka, kao i sigurnost svih štednih depozita.

Ključni rizik zbog bankarske krize u SAD

Kako je navedeno, ključni rizik u ovom trenutku je rizik prelivanja krize i nepoverenja na druge banke na tržištu SAD, pre svega one od sistemske važnosti, kao i na celokupno američko finansijsko tržište, što se posredno može odraziti i na ostatak sveta. U centralnoj banci Srbije navode da su svi relevantni pokazatelji poslovanja banaka višestruko iznad regulatornih zahteva Narodne banke Srbije.

Pokazatelj adekvatnosti kapitala bankarskog sektora je na kraju decembra 2022. godine iznosio više od 20 odsto, a vrednost svih relevantnih pokazatelja likvidnosti banaka potvrđuje i visoku likvidnost domaćeg bankarskog sektora.

Banke u Srbiji bezbedne

Takođe, pokazatelj učešća bruto problematičnih kredita u ukupnim bruto kreditima bankarskog sektora (bruto NPL pokazatelj) je na kraju decembra 2022. godine iznosio 3,01 odsto, što je najniža vrednost od kada se prati ovaj pokazatelj i potvrda je očuvane i ojačane stabilnosti i kvaliteta aktive bankarskog sektora. U centralnoj banci ističu da je poslovanje svih banaka u Srbiji je pod nadzorom Narodne banke Srbije.

"U cilju vraćanja poverenja u finansijski sistem, FED, Trezor SAD i druga regulatorna tela su donela hitne mere kako bi smirili tržište i predupredili širenje posledica kroz finansijski sistem i naglašeno je da će svi osigurani deponenti imati neograničen pristup svojim sredstvima", kažu u NBS.

Pored toga, FED je kreirao poseban program (Bank Term Funding Program) koji će pod povoljnijim uslovima obezbediti kolateralizovanu likvidnost bankama koje ne mogu do nje da dođu na tržištu. Međutim, tržišni učesnici uglavnom smatraju da ovi problemi ne predstavljaju široko rasprostranjen sistemski rizik u bankarskom sektoru SAD, usled specifičnosti poslovnog modela i portfolija SVB, kao i neadekvatnog upravljanja rizicima te banke, te da ne bi trebalo da imaju velike implikacije na najveće banke u SAD.

Narodna banka Srbije navodi da neprekidno i u svim okolnostima pažljivo prati i analizira situaciju u finansijskom sektoru, kao i stanje na celokupnom domaćem i međunarodnom tržištu. Kao i do sada, Narodna banka Srbije ostaje odlučna da i u uslovima pojačanih neizvesnosti na međunarodnom tržištu preduzme sve potrebne mere u cilju očuvanja monetarne i finansijske stabilnosti, a time i makroekonomske stabilnosti u celini, poručuju iz NBS.

(MONDO)

Možda će vas zanimati

Komentari 6

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Global death

Ovo je dragi nasi gradjani tek pocetak! Ukoliko ne dozovemo pameti i ne shvatite da je kes jedina ispravna jedinica placana u odnosi na bit coin, elektronslu valutu, jer kesom nema traga u placanju. Da li si platio 10 k ili 20 k ne zna niko, a sve ostalo kroz kartice ili prenos ima traga!!! To je uzasno lose, jer se tako ukida sloboda. Naci ce se uvek oni koji ce to opravdati elektronsko placanje, a ima koji ce reci i da je lakse!!! Nit lakse nit bolje... Gasenje banaka je tako lak i predvidiv scenario i slaganje price kako je hakovano, kako je doslo do pada prometa i banke moraju da se povuku... Koliko se samo puta desilo nekom od nas da nam nisu radili terminali za placanje pa se moramo prebaciti na kes??? ( Meni nekoliko puta i bilo jako jezivo )...

Policajac

@Global death Prva stvar Bitcoin je decentralizovan znači nije kontrolisan ni od koga, sve imate u white paper besplatno skinite i pročitajte, prevedeno je. To o čemu Vi pričate je CBDC ili Central Bank Digital Currency, e to je zlo koje će da nas konačno porobi i protiv toga moramo da se borimo, a ne protiv Bitcoina. Mora da se radi na edukaciji ljudi da bi se promenilo ovo mišljenje. Svako dobro!

Policajac

Narod koga su jednom preveslali Jezda i Dafina i dalje čuva novac u banci, to mi je fascinantno... Samo keš kod sebe i mirno spavajte, inače ovako samo se čeka trenutak, a normalno da ovi neće da kažu imamo kontakta sa američkim bankama...

special image