• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić zabrinut oko "prisluškivanja" građana

Posle donošenja Zakona o telekomunikacijama potrebno je preispitati i unaprediti pravni sistem radi ravnoteže privatnosti i bezbednosti građana, rekao presednik Srbije Boris Tadić posle potpisivanja zakona.

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je, posle potpisivanja seta zakona, među kojima je Zakon o elektronskim komunikacijama, da je posle njegovog donošenja više nego opravdano preispitati i unaprediti odgovarajuće delove pravnog sistema, kako bi se osigurala ravnoteža između prava na bezbednost građana i svih njihovih ostalih prava.

"Potrebno je pojačavanje pravnih garancija, koje bi u potpunosti sprečavale svaku zloupotrebu na štetu ljudskih prava i učvrstile kapacitete i ovlašćenja organa nadležnih za kontrolu rada bezbednosnih službi i policije u pogledu poštovanja zagarantovanih ljudskih prava", naveo je Tadić u izjavi dostavljenoj iz Pres službe predsednika Srbije.

On smatra da je Zakon o elektronskim komunikacijama od velikog značaja za ekonomski razvoj zemlje, jer su one danas osnovni nosilac razmene informacija, znanja i ideja i značajne su poluge razvoja savremenog društva.

"Zakoni moraju ići ukorak sa tehnološkim razvojem oblasti koju regulišu, kako ne bi predstavljali kočnice razvoja.
Zakon o elektronskim komunikacijama podstaći će i omogućiti ravnopravnu tržišnu utakmicu u ovoj ključnoj infrastrukturnoj oblasti i obezbediti zaštitu i očuvanje javnog interesa", naglasio je on.

Tadić je podsetio da je donošenje zakona obeležila jedna druga tema, jer zakon predviđa stvaranje baze podataka o elektronskim komunikacijama građana, koja će biti dostupna organima bezbednosti i unutrašnjih poslova bez odluke suda.

"U tom pogledu delim zabrinutost sa nezavisnim državnim organima, zaštitnikom građana i poverenikom za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, sa kojima sam o ovoj temi razgovarao", istakao je on.

Predsednik Srbije naveo je da je, zbog toga, pažljivo pratio šta kažu stručna udruženja i druge organizacije civilnog društva, koje su izrazile bojazan da privatnost ljudi može biti ugrožena potrebom za efikasnošću rada policije i službi bezbednosti.

"Javnosti je dobro poznato sa kakvim je bezbednosnim izazovima, rizicima i pretnjama Srbija danas suočena, od pretnji odvajanja jednog dela naše teritorije, preko pretnji terorizmom, do organizovanog kriminala, koji je u jednom periodu ozbiljno ugrožavao, i još uvek to čini, ključne resurse naše države", ukazao je Tadić.

U sličnoj situaciji, napomenuo je on, a to je potvrđeno evropskom praksom, svaka zemlja svojoj policiji i bezbednosnim službama i omogućava uslove za brži i efikasniji rad u svrhu obezbeđivanja sigurnosti za sve građane.

Naglašavajući da je, nesumnjivo, poštovanje ljudskih prava i sloboda jedno je od najviših vrednosti na kojima se temelji Srbija, Tadić je poručio da državni organi na tom polju ne žele i ne moraju da prave ikakve ustupke, jer se bezbednost i borba protiv kriminala mogu voditi uspešno i uz puno poštovanje zagarantovanih ljudskih prava i sloboda.

Svako drugo rešenje bilo bi neodrživo, upozorio je on.

Tadić smatra izuzetno značajnim i da se u Srbiji učvrsti poštovanje institucionalne uloge svakog državnog organa, kako nezavisnih, tako i onih koji su delovi neke od triju klasičnih grana vlasti, "pri čemu niko ne bi smeo da bira hoće li, ili ne, poštovati odluke i stavove tih organa u pitanjima iz njihove nadležnosti".

(FoNet)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image