• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

NEKAD BILI SIROTINJSKA HRANA, SAD ŠOK U MESARAMA: Cene ovog delikatesa otišle u nebo, a nezaobilazni na trpezama

Autor Ivana Lazić

Cene čvaraka otišle su u nebo, pa tako kilogram "duvan" čvaraka košta oko četiri hiljade dinara.

 Poskupeli čvarci Izvor: Shutterstock

Čvarci su poslednjih godina postali toliko skupi da je gotovo postalo luksuz na trpeziNajjeftiniji čvarci mogu se kupiti u mesarama, a njihova cena po kilogramu dostigla je cenu kilograma svinjskog buta, a to je oko 800 dinara po kilogramu. 

Nešto skuplji su oni koji se prodaju kao "rinfuz“ u trgovinama i njihova cena se kreće od hiljadu dinara pa naviše, za jedan kilogram. Čvarci u marketima, koji su izmereni, upakovani, stoje na nekoj polici, a na njima vidite ime nekog poznatijeg brenda ili proizvođača mesa i mesnih prerađevina, možete se šokirati. Jer cena po kojoj neki prodaju čvarke prelazi i četiri hiljade dinara za kilogram.

I dok za kilogram duvan čvaraka treba izdvojiti više od 4 hiljade dinara, uvoznu svinjsku, suvu, pršutu možete kupiti i za hiljadu dinara manje, a što nikada nije bilo da je čisto meso jeftinije od masti i masnoće.

Dragoslav Mitić koji se bavi uzgojem prasadi i svinja u selu Slatina kod Bora kaže da je problem u tome što svinje koje se danas uzgajaju, iako debele, više nisu debele kao ranije.

"Nekada su se životinje, pa i svinje hranile kukuruzom i bile su mnogo masnije. Sada više nije tako. Svinje se hrane koncentratom kako bi brže narasle i brže stigle za preradu. Kada ih hranite koncentratom ili sa vrlo malo kukuruza onda je njihova masnoća manja pa nema ni čvaraka, a ni masti. A ukoliko želite da imate mast i čvarke onda morate dobro uhraniti svinju, a to znači pre svega kukuruzom i svime ostalim jer svinje jedu sve“, objašnjava Mitić.

Sekretar za stočarstvo i preradu stočarskih proizvoda Privredne komore Srbije Nenad Budimirović kaže za N1 da ne čudi što su čvarci tako skupi.

"Ne proizvodimo dovoljno svinjskog mesa, genetika u tovu svinja je decenijama usmerena na što veći procenart mesa. Izgubile su se domaće rase svinja koje sui male i slaninu. Sada se uvozi sirovina za dobijanje čvaraka. I u Evropskoj uniji postoji nedostatk sklanine jer su i oni godinama išli na selekciju kojom će dobiti što više mesnatosti“, objasnio je Budimirović.

Čvarci su nekada bili sirotinjska hrana. Danas se proizvode razne vrste čvaraka, od duvan pa sve do takozvanih hrono čvaraka. Postali su i popularni. Bez obzira na cenu koja je otišla "nebu pod oblake“, tako skupi čvarci se prodaju i još jednom potvrđuju pravilo da svaka roba ima svoga kupca.

Bonus video:

Pogledajte

00:55
Kako se prave pilav i domaća supa
Izvor: instagram/zalogaj_mr
Izvor: instagram/zalogaj_mr

(Mondo)

Pročitajte i ovo:

Komentari 27

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Vučko

Pljuju pljuju pljuju pa dođe kući sav upljuvan...

Policajac

U Svetom Pismu piše nemojte jesti sala i krvi, pa ko voli nek izvoli... Svako dobro!

Ima leba

Moglo se očekivati ovako nešto jer je to smišljeno urađeno, doneli uredbu i ubili 20.000 prasića i još malo više od toga sa bosanske strane granice, a očigledno da bi se uvozilo meso lošijeg kvaliteta po većoj ceni, atak na domaću privredu, na seljake. Zato ću izbaciti meso sa jelovnika, sve je više vegana. Iz pekare je sve nezdravo, belo brašno. Čak i limunada je koncentrat. Bilo koji gotov obrok na kiosku je 500 dinara i više, a toliko me košta neko kuvano jelo pun lonac za 7 dana. Sve više je gladnih koji kopaju po kontejnerima.

special image