Đačke ekskurzije postale su pravi luksuz, a svakodnevno se nižu nove ponude koje nas iznova šokiraju. Roditeljima učenika OŠ "Veselin Masleša" u Beogradu, ovih dana stigla je ponuda za ekskurziju koja će se realizovati na proleće sledeće godine. Za osam dana na Bukulji roditelji treba da izdvoje skoro 45.000 dinara, a u maju ove godine, isti broj dana na Divčibarima plaćali su drastično manje - 31.000 dinara.
Kada pogledate obe ponude koje su dostavljene roditeljima, shvatite da se ne razlikuju previše. Kada su mališani u maju boravili na Divčibarima, imali su sedam punih pansiona, koji su uključivali smeštaj i tri obroka uz užinu. U aranažman su bili uračunati i prevoz turističkim autobusom, naknada za nastavnike, animacije, rekreacije, zadravstvena zaštita…
Gotovo iste stavke navedene su i drugoj ponudi za ekskurziju koja će biti 2024. godine, navodi se još gratis za jednog učenika na 20 plativih mesta. Ono što osim cene razlikuje ove dve ponude je i način plaćanja. Proletos se plaćalo u dva dela, odnosno prvo avans od 60%, a nakon ekskurzije ostatak. U drugom, skupljem slučaju, ostavljena je mogućnost plaćanja na rate.
Šta sve plaćamo kroz đačke ekskurzije?
Koliko će koštati ekskurzija, ne zavisi samo od ponude agencije, već i od toga koliko škola uzima za isplatu dnevnica za učitelje i nastavnike. Taj obračun nije isti u svakoj školi te stoga ni cena, koju najviše dižu poreski nameti koje naplaćuje država.
Nastavničke dnevnice nisu centralizovane, odnosno nisu iste za sve učitelje i profesore u Srbiji, te svaka škola preko Saveta roditelja utvrđuje svoj iznos. Nastavničke dnevnice po jednom detetu kreću se od 200 do 500 dinara u proseku. Tu je i dnevnica za lekare koji su obavezna pratnja deci.
Kako da ekskurzije budu pristupačne?
Ekskurzije bi mogle da budu jeftinije i do 30 odsto, ukoliko bi država na drugačiji način regulisala isplatu dnevnica, rekao je ranije Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija YUTA.
"Ministarstvo finasija bi trebalo da prepozna ovaj problem i da nekim posebnim propisom ustanovi drugačiju praksu. Mi godinama upozoravamo na ove namete. Prema mom mišljenju, rešenje bi bilo da država propiše jedinstvene dnevnice i da se tačno zna koliko ona iznosi za jednodnevni izlet, a koliko za rekreativnu nastavu. Slažem se da prosvetni radnici moraju da imaju veće dnevnice od ostalih, jer vode računa o deci, a to uopšte nije naivan posao. Takođe, uplate dnevnica bi trebalo da idu preko škola i putnih naloga, jer u tom slučaju škole nisu u obavezi da plaćaju poreze i doprinose, kao što je slučaj sa agencijama. Na taj način, ekskurzije bi postale jefinije", naglasio je je direktor YUTA.
BONUS VIDEO:
(MONDO/Nova)
Bolan poraz Crvene zvezde u Milanu: Radonjićeva bomba nedovoljna, prolaz u Ligi šampiona nemoguća misija!
"Ovo je sramota za Ligu šampiona, nas ovde ne žele": Vladan Milojević prekinuo ćutanje u Milanu i žestoko udario
"Navijači nas već vide na fajnal-foru": Marinković zna da su igrači gladni, ali je oprezan
Italijani, pa ipak Zvezda dolazi - zar samo toliko pažnje? U fokusu im Vlahović i Zlatanova svađa...
Mondo ukrštenica za 11. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!