• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

MILICA REKLA KOLIKO KAO STUDENT TROŠI U NIŠU! Iznela detaljnu računicu, a mnogi se pobunili: "Pa u Beogradu je PUTA TRI"

Autor Jana Desovski

Milica studira u Nišu i iznela je detaljnu računicu koliko joj je novca potrebno da bi živela ko "sav normalan svet."

 Koliko košta studentski život u Nišu Izvor: MONDO/Goran Sivački/DuxX/iStockphoto

Studentski život nije nimalo jeftin. Koliko god se trudili da žive izbalansirano, a da, s druge strane, ništa sebi ne uskrate, ipak je potrebno i više od jedne cele prosečne plate, kako bi se namirile sve potrebe i obaveze jednog studenta u Srbiji. Studentkinja novinarstva sa Filozofskog fakulteta u Nišu predočila je spisak osnovnih stvari koje mora da plati tokom jednog meseca kao student.

Ono bez čega ne može da prođe nijedan mesečni trošak je, naravno, kirija. Miličina kirija je 180 evra, za koju i sama kaže da nije visoka, s obzirom na to kako se kreću cene za izdavanje stanova u drugim gradovima. Iako je stan mali, zadovoljna je, jer se nalazi u samom centru Niša. 

"Gde je stan, tu su i računi. Gledala sam da pišem koliko ja trošim, tako da za struju, komunalije i internet plaćam oko 60 evra", kaže Milica. Ono što studentima najteže pada da plate su, definitivno, rate za fakultet. "Filozofski fakultet u Nišu je oko 80.000 dinara, što bi značilo da je mesečno potrebno odvojiti oko 70 evra", nastavlja ona.

Prazan frižider takoše bi trebalo i napuniti. Milica je sigurna da studenti koji nisu sa sela daju mnogo više novca na hranu, ali smatra da je 4.000 dinara normalan iznos u toku nedelje, a da, pritom, u frižideru ima sve što joj je potrebno. Po ovoj računici, ukupna mesečna suma za hranu bi iznosila oko 150 evra.

Takođe, ono na šta studenti potroše mnogo novca je fotokopiranje, a da toga možda nisu ni svesni. "Ni sama ne znam koliko sam samo novca dala za to. Ovde sam stavila cenu bez fotokopiranja knjiga, jer da sam računala i to, ko zna koliko bi ispalo. Kopiranje samo dokumenata je oko 20 evra mesečno", prenosi Milica.

Nešto bez čega retko ko može je naravno i kafa. Tako većina akademaca na pauzama između predavanja provedu vreme u kafiću, pa ni kod Milice nije drugačije. "Računala sam jednu kafu u toku dana, što je nemoguće, to je oko 130 dinara, što na kraju meseca ispadne oko 40 evra", kaže ona.

Kako kaže ova studentkinja, čak i najveći štreber mora ponekad da izađe. Računica za izlazak minimum jednom nedeljno je 1.000 dinara, što broji ukupno 40 evra na kraju meseca. "Pošto ne sedimo kod kuće i ne možemo da izlazimo u širokim i udobnim majicama, moramo da kupimo i nešto novo. Na odeću ode još 50 evra mesečno", ističe studentkinja.

Za kraj je dodala članarinu u teretani i neke vanredne troškove, što bi bilo još oko 50 evra. "Dakle, student koji je na samofinansiranju daje oko 660 evra, a student na budžetu oko 590 evra mesečno", zaključuje Milica. U komentarima se većina saglasila da je njen trošak još i minimalan, u odnosu na one koji žive i studiraju u Beogradu. "U Beogradu za kiriju nema ništa ispod 350 evra'', "Kad studiraš ne možeš da živiš kao kad si kod kuće, moraš nečega da se odrekneš'', "I u Beogradu slično, samo puta tri'', bili su samo neki od komentara na Miličinoj objavi.

BONUS VIDEO:

Pogledajte

01:23
"IMAMO POSLA SA ŽIVOTINJAMA, MORAMO TAKO I DA SE PONAŠAMO!" Politikog: Izraelci su RAZJARENI, zna se ko će izvući deblji kraj
Izvor: kurir televizija
Izvor: kurir televizija

 (MONDO/Kurir)

Možda će vas zanimati

Komentari 8

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Gola Istina

na hranu dajem mesecno 2500 dinara, cigara nema , provoda nema, struja voda internet 6000 zivim od 100 evra

Mila

Nek nosi kafu od kuće, nema šta da izlazi, može i kućne varijante, odeća joj ne treba nova svaki mesec, a jede se u menzi... Izmišlja, baš joj teretana treba, ima kućne vežbe sa tegovima, trčanje, itd.. Da ona plaća iz svog džepa, a ne mame i tate, da vidiš kako bi jela hleba i paštete 4 godine studija i sedela kod kuće... Neko lako tuđim k po koprivi udarati

Vlada

@Mila Nek' pije kisnicu najbolje i gleda u zid, to je super zivot. Ovo je neki minimum da se osecamo kao osoba i potpuno podrzavam normalizaciju toga da bez srama to i kazemo i zatrazimo za sebe, a ne romantizacija bede i pacovskog zivota.

special image