• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Potreban privremeni uvoz mleka

Domaćih sirovina nema dovoljno pa mlekare predlažu slobodan uvoz iz EU ograničen na mesec dana. Normalizacija iz domaćih izvora možda tek u decembru.

Mleka u radnjama i dalje nema dovoljno, mlekare, uprkos tome, najavljuju nova poskupljenja do kraja ove nedelje, od dva do 12 odsto, a za zaustavljanje nestašice predlažu, kao kratkoročnu meru, interventni uvoz.

Očito, Uredba Vlade Srbije, po kojoj su prerađivači u obavezi da 40 odsto mleka iz otkupa prerade u dnevno i dugotrajno, nije urodila plodom, pa se bez uvoza problem neće rešiti, piše danas Dnevnik.

"Ako želimo da zaustavimo nestašicu, kratkoročna mera je uvoz. Trebalo bi uvesti, recimo, pet miliona litara mleka, što nije mnogo i ne bi državu mnogo koštalo", rekao je za Dnevnik generalni direktor Imleka Slobodan Petrović.

Vlada, naravno, može dozvoliti mlekarama i da uvezu mleko bez carina, ali, smatra Petrović, ako želi da ostane ovakva situacija i da građani i dalje budu bez ove namirnice, to neće uraditi.

On napominje da zemlje CEFTA takođe nemaju dovoljno sirovine, te da se iz BiH "povuče" sve što je slobodno pa bi trebalo da država obezbedi uvoz iz EU bez carine, što bi bilo najefikasnije i za nju najjeftinije.

Drugo rešenje je da se uvezu gotovi proizvodi, takođe bez carine, ali to bi državu previše koštalo.

"Slobodan uvoz ne mora biti trajno rešenje. Može se ograničiti, recimo, na mesec dana, tek da se tržište popuni i nestašica zaustavi, jer se u novembru i decembru očekuje redovna snabdevenost", objašnjava Petrović.

Pet miliona litara mleka je, recimo, nedeljna proizvodnja Imleka, naveo je Petrović, dodajući da trenutno mlekarama u sastavu Salforda nedostaje oko 15 odsto sirovine.

U Vladi čekaju još malo da vide kako će se razvijati situaicja posle Uredbe koja je na snagu stupile pre deestak dana.

"Uvoz mleka će biti neophodan ukoliko rezultat izostane, odnosno ukoliko u trgovinama u Srbiji ne bude bilo dovoljno mleka. Vlada će tek tada odobriti interventni uvoz", rekao je prošle nedelje Slobodan Milosavljević, ministar trgovine i usluga.

Sagovornik Dnevnika je istakao da bi država dugoročno mogla da reši problem jedino povećanjem subvencija poljoprivrednicima, i to ne samo za mleko, već i davanja po hektaru.

(FoNet/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image