Uprkos visokim trškovima školovanja i obuke, plate pilota u Srbiji i dalje nisu na nivou koji je postavljen u inostranstvu.
Školovanje za pilota može da košta i do 120.000 evra. U Srbiji, troškovi obrazovanja za pilota su oko 70.000 evra, uz dodatne troškove obuke za specifične tipove aviona, koji mogu dostići više od 40.000 evra. Iako piloti u Srbiji mogu da zarađuju znatno više nego većina ljudi, njihove plate su i dalje manje u poređenju sa inostranstvom, što u proseku iznosi oko 2.000 do 3.000 evra, po određenim podacima.
U svetu, plate pilota se kreću između 5.000 i 6.000 evra, dok se ne postane kapetan, a posle se povećaju na čak 12.000 evra. Iako se čini da su plate pilota visoke, pogotovo uzimajući u obzir neophodna ulaganja u samo školovanje, zapravo su daleko od vrha po visini zarade u poređenju sa drugim sektorima.
Dugačak je spisak uslova koje je neohodno ispuniti da biste postali pilot. Među njima su, godine učenja, na desetine sati letenja. Srpski piloti traženi su i u avio-kompanijama na Bliskom Istoku, u Aziji i tradicionalno u Africi. Lou kost kompanije donose više posla, pa zato ne iznenađuje podatak da poslednjih godina u Srbiji raste broj izdatih pilotskih dozvola.
Ministarstvo odbrane Srbije pozvalo je sve zainteresovane koji do kraja 2024. godine navršavaju do 27 godina i imaju diplomu osnovnih akademskih studija civilnih fakulteta da se prijave za Vojnostručno osposobljavanje za rezervne oficire i postanu oficiri roda avijacije i dobiju zvanje pilota.
Bonus video:
(Kurir, Mondo, I.L.)
"Neko je bio predsednik Partizana, pa je išao na proslave i mečeve": Čović progovorio o odnosu sa crno-belima
"Srbija će najkasnije do kraja meseca imati selektora": Nebojša Čović otkrio sa kim pregovara
Mondo ukrštenica za 15. oktobar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Vicešampion Evrope hoće Zvezdinog Mesija! Velikani stali u red, sprema se rekordni transfer na Marakani
Šok odluka Evrolige: Kampaco suspendovan, ali kad je srušio Partizan!