Nekima i nije toliko poznato da se na samo pola sata od Beograda nalazi pravo lečilište, ali i odmaralište za sve koji vole da uživaju u prirodi. Nakon otkrivanja lekovite vode urađeno je i ispitivanje kojim je utvrđeno da je u pitanju lekovita sumporna voda koja je bogata natrijumom i sumporom.

Doktor Marko Leko tada je uporedio vodu iz Obrenovačke banje sa vodom čuvene nemačke Banje Vajlbah i rezultati su bili odlični. On je utvrdio da je hemijski sastav sličan, ali i da voda iz Obrenovačke banje ima više sumpora od mnogih poznatijih banja u Evropi.

Cene smeštaja u Obrenovačkoj banji

Smeštaj u blizini Obrenovačke banje može se naći po pristojnim cenama. Cena prenoćišta u proseku iznosi oko 25 evra. Pronašli smo jedan apartman u Obrenovcu u kom je prenoćište 20 evra. Radi se sada o jednosobnom apartmanu od 34 kvadrata. Nalazi se u centru Obrenovca. Apartman poseduje kuhinju, kupatilo, spavaću sobu, dnevnu sobu. Od dodatne opremljenosti ima parking i internet.

Drugi apartman koji smo pronašli nalazi se nedaleko od Obrenovačke Banje. Apartman ima 40 metara kvadratnih. Cena prenoćišta je 25 evra. Apartman poseduje terasu, parking, a u apartmanu je dostupan i internet.

Stari Obrenovac je nekada imao velike probleme sa pijaćom vodom, pa je tadašnji predsednik opštine pokrenuo inicijativu za kopanje artreškog bunara i umesto pijaće vode, potekla je voda koja zaudara na sumpor. Tada je već pomenuti hemičar Marko Leko uradio prve analize, posle kojih je ova voda promovisana kao alkalno-supomporovite vode.

Nakon što je uporedio hemijski sastav vode sa vodom iz čuvene nemačke banje, zabeležene su njegove reči: "Obrenovac je srećno mesto. Ovde će biti bolja banja nego od onih u Nemačkoj". Glavni sastojci vode su natrijum-bikarbonat i sumpor-vodonik. Mnoge poznate banje u Evropi imaju mnogo manje sumpora od Obrenovačke Banje.

BONUS VIDEO:

Kurir TV VRNJAČKA BANJA - BUDUĆA STAZA ZDRAVLJA I ZABAVE U SRBIJI: Preobražaj jedne od najtraženijih turističkih atrakcija u EVROPI!

(Blic/Mondo/U. M.)