Slušaj vest

Kamata za kašnjenje rate za porez je 16,5 odsto, a osim zatezne kamete, poreski obveznici mogu da budu i kažnjeni za neplaćanje obaveza. Subotičanka Gordana Orlić je za Kurir ispričala svoje iskustvo sa e-sandučetom:

"Koristila sam, do pre par godina, dok su mi stizala obaveštenja s e-uprave, ali u poslednje vreme ne stižu, a razlog mi nije poznat. Sticajem okolnosti imala sam elektronski potpis, a obaveštenja su stizala sve vreme, međutim, otkad ne stižu ja se snalazim tako što nazovem Grad, u kojem imam nekretninu, odnosno lokalnu poresku upravu, zamolim ih da mi izdiktiraju podatke, pa elektronski platim određeni iznos.

Potom se Subotičanka osvrnula na probleme koji mogu nastati putem elektronskog plaćanja:

"Doduše, dešavalo se da platim, na osnovnu onoga šta mi je rečeno, pa mi negde krajem godine, iako sam platila ceo iznos, dakle sve kvartale, stigne neka opomena za dug, pa se ispostavi da to nije bio dug i tako u krug. E-uprava kod nas ne funkcioniše ili nešto ne funkcioniše između lokalnih poreskih uprava i e-uprave.

Orlić je spomenula koliko se starija lica snalaze sa ovim načinom plaćanja:

"Prilično je teško za nas u poznijim godinama ukoliko nemaju pomoć od mlađih članova porodice ili prijatelja. Treba se snaći, nismo svi edukovani, ne možemo svi da pravimo informacione tehnologije i njene nenormalne razvoje. Svaki put se ukuca pin, pa se mislim da li ću pogrešiti, pa da li ću dati informacije koje ne smem, hoće li se zloupotrebiti, stalno čujemo obaveštenja da ne smemo deliti te lične podatke. Po meni, našoj generaciji, i dalje treba dostavljati računa na kućnu adresu, sve ostalo je konfuzno.

BONUS VIDEO:

Kurir TV PREVARILI DRŽAVU ISPUMPAVANJEM PARA NA RAČUNE FIKTIVNIH PREDUZEĆA! Istražujemo: Kakva kazna čeka osmoro uhapšenih za UTAJU POREZA?

 (Kurir/MONDO/J.D.)