Ekskurzije na koje će đaci ići ove jeseni skuplje su za 20 odsto nego prošle godine, a roditelji ne samo da su nezadovoljni previsokim cenama već su i rezignirani jer ne znaju kome sve i zašto ide toliki novac.
Jedna od glavnih stvari koja ih buni je nejednakost nastavničkih dnevnica, jer dok nastavnici u Beogradu primaju nadoknadu od 1.000 do čak 3.000 dinara dnevno po detetu, u unutrašnjosti se te iste dnevnice, za isti posao, koji mnogi najviše svode na čuvanje dece, odnosno njihovu bezbednost, kreću oko 500 dinara!
Roditelji čija deca idu na ekskurziju plaćaju i dnevnice za direktora, odnosno vođu puta, stručnog vodiča.
"Na ekskurziju ponekad idu i po dvojica vođa puta, dva stručna vodiča... A to sve, narvno, podiže cenu ekskurzije", kaže za Kurir Milorad Antić, predsednik Foruma srednjih stručnih škola i dodaje da se dnevnica za nastavnike u Beogradu kreće od 10 do 25 evra, dok za direktora, lekara, vođu puta - niko ne zna koji su iznosi. Što se direktora tiče, on vrlo lako može zaraditi od ekskurzije i više od razrednog starešine.
A razredni, ako se uzme ova računica, zarađuje - mašala! Ako uzmemo ove podatke, lako je izračunati da će jedan nastavnik iz Beograda koji, na primer, vodi, 20 dece na petodnevnu ekskurziju, zaraditi od 1.000 do čak 2.500 evra!
"Netranasparentnost je glavni osnov za korupciju. Ako nemamo specifikaciju računa, odnosno ukoliko ne znamo precizino koliko se plaća autobus, smeštaj, kolika je dnevnica nastavnika, vođe puta, onda sve to može biti predmet sumnje - objašnjava Antić i dodaje da bi zato trebalo uvesti da dnevnica nastavnika bude na teret države, odnosno da to bude tretirano kao prekovremeni rad:
"Tako je u, na primer, Hrvatskoj, a nekada je tako bilo i kod nas. Ne smemo da zaboravimo interes dece, a ineteres je da se omogući da ekskurzije budu jeftinije kako bi više učenika išlo. Kada bi država plaćala onda sigurno ne bi bespotrebno išlo toliko ljudi kao danas. Direktori smatraju da oni moraju da idu, da bez njih ekskurzija ne može da funkcioniše, da su oni parametar uspešnosti ekskurzije, ali se ranije, dok je plaćala država, znalo ko ide - razredni starešina i doviđenja prijatno. A vođa puta se određivao tako što se od razrednih starešina odabirao najstariji kolega.
Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija (Juta) kaže za Kurir da na dnevnice trenutno jedino može da utiče Savet roditelja, ali bi Ministarstvo prosvete moglo da donese neku preporuku kojim bi se taj problem rešio.
"Ministarstvo bi moglo da preuzme da se iste dnevnice isplaćuju svima sa računa škole, bez poreza ili sa manjom stopom, a da pravilnikom da preporuku za iznos dnevnice za sve prosvetne radnike u Srbiji.
BONUS VIDEO:
Zvezda pokazala Evropi da joj je mesto u plej-ofu: Kad imaš igrača koji može sve, pobede se i najbolji!
Šta čeka Zvezdu i Partizan u Evroligi? Jedan grad može da bude prekretnica sezone, tamo "večiti" idu prvo!
Stručnjak za energetiku o sankcijama NIS-u: Cene goriva bi otišle u nebesa i došlo bi do nestašice
Partizanovog igrača čeka duža pauza: Mijailović otkrio detalje o povredi košarkaša!
Željko učio igrače kako da promaše slobodno bacanje: Uzeo loptu, šutnuo i okrenuo se ka Amerikancu (video)