U Australiji je usvojen zakon prema kojem zaposleni imaju pravo da ignorišu svoje nadređene ako ih zovu van radnog vremena.
Poslodavci i dalje imaju pravo da pokušaju da kontaktiraju svoje zaposlene, ali oni sada imaju pravo da odbiju poziv ili da se ne jave, osim ako se takva odluka ne protumači kao ''nerazumna''.
Koji ste tip osobe kada je dolazak na posao u pitanju?
To uključuje da zaposleni može da odbije da čita ili odgovara na poruke poslodavca ili treće strane, na primer klijenta firme, a eventualne nesuglasice oko hitnosti javljanja razrešavaće vladina Komisija za pošten rad (FVC).
FVC može da naredi kompaniji da prestane da kontaktira zaposlenog ili joj zabrani da preduzme disciplinske mere protiv radnika koji odbijaju kontakt, ali može takođe naložiti zaposlenom da odgovori poslodavcu u slučajevima kada odbijanje da se jave ''nije razumno''.
Kršenje odluke FVC-a može dovesti do kazne do oko 12.000 američkih dolara za zaposlenog, odnosno do oko 63.000 dolara kazne za kompanije.
Usvajanje novog zakona, poznatog kao ''Pravo da se ne povežete'', pozdravili sindikati i grupe za ljudska prava, a kritike su uputila udruženja poslodavaca, ocenjujući zakon kao manjkav i navodeći da može da loše utiče na produktivnost.
Slični zakoni koji već su na snazi u Francuskoj, Nemačkoj i drugim zemljama Evropske unije i Latinske Amerike, javlja Rojters.
BONUS VIDEO: ZABRANJENO JE DA VAM POSLODAVAC TRAŽI OVE PODATKE! Stručnjak objasnila zakon o zaštiti podataka KO NE ISPOŠTUJE KAZNA DO 2.000.000
"Vi zadnji derbi računate kao poraz? Baš lepo": Obradović reagovao na pomen osam neuspeha protiv Zvezde u nizu
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Mondo ukrštenica za 21. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Predrag Mijatović u Fudbalskom savezu Srbije! Čeka ga važna funkcija u vrhu organizacije
Jelena Tanasković podnela ostavku: Bila vršilac dužnosti direktorke "Infrastruktura železnice Srbije"