Slušaj vest

Temperatura se ozbiljno spustila, magloviti dani su tu i mnogima je sada poslednji trenutak za nabavku ogreva. Zbog toga je naglo skočila potražnja za drvetom, peletom i ugljem na stovarištima širom Srbije, koja su i dalje dobro snabdevena.

Najniže troškove energije za grejanje u grejnoj sezoni 2024/2025. godine imaće građani koji se greju na drva i imaju peći veće efikasnosti, naveo je AERS i koštaće ih 53 hiljade dinara.

Oni su dodali da domaćinstva koja koriste pelet, ako se sagoreva u efikasnijim pećima konstruisanim za ovo gorivo, imaće troškove od 65 hiljada dinara, što je u poređenju sa prethodnom grejnom sezonom manje za 23 posto.

Troškovi grejanja korišćenjem prirodnog gasa ove grejne sezone su isti kao i prethodne, iznose 59,5 hiljada dinara što je za samo 6,5 hiljada dinara skuplje od najpovoljnijeg grejanja korišćenjem drveta.

Troškovi grejanja na ugalj će iznositi od 75,3 do 77,7 hiljada dinara, zavisno od vrste uglja koji se koristi.

Troškovi grejanja električnom energijom ostaju nepromenjeni u odnosu na prethodnu grejnu sezonu. Domaćinstva koja koriste termoakumulacione peći imaće troškove od 81,7 hiljada dinara, podaci su Agencije za energetiku Republike Srbije.

"U ruralnim područjima, drvo je najpovoljnije zbog dostupnosti i niskih troškova transporta. Domaćinstva koja imaju pristup prirodnom gasu takođe mogu smatrati ovaj vid grejanja isplativim opcijom. Termokumulacione peći su ekonomične ako se koristi noćna tarifa struje, koja može biti i do četiri puta jeftinija", rekao je prof. dr Mihajlo Rabrenovića, ekonomista i stručnjak za strategijski menadžment nedavno.

Cene ogrevnog drveta

Cene ogrevnog drveta se na stovarištima u Srbiji kreću od oko 6.000 dinara do 8.000 dinara po kubnom metru. Kada je reč o Beogradu, cena je oko 7.000 dinara.

Cenu se određuje na osnovu vrste i kvaliteta samog drveta, odnosno kalorijske vrednosti. Najčešće se kupuju bukva, grab, cer, hrast, bagrem. U oglasima smo pronašli da se, na primer, mešavina bora i jasena u jednom beogradskom stovarištu prodaje za 65 evra, takozvane cepanice za loženje 7.500 dinara za kubik.

profimedia-0666867416.jpg
Profimedia/Edwin Remsberg 

Na cenu mogu da utiču i transport i način kako su isporučena. Isečeno ili iscepano drvo je skuplje, pa se prodaje za oko 10.500 dinara po metru, a oblice oko 12.000 dinara. Paletirana drva koštaju od 17.000 do 20.000 dinara kod nekih prodavaca.

Cena peleta je u proseku oko 25.000 dinar po toni, a ide i do 38.000 dinara. Kako kažu prodavci, ima ga dovoljno za predstojeću sezonu. Za grejanje prosečnog domaćinstva je potrebno 2-3 tone, a za veća i do 6 tona.

Na sajtu jednog stvorišta se navodi da bukov pelet, koji se smatra najkvalitetnijim, košta 26.290 dinara po toni, a paleta je 27.600 dinara. Bez kore je nešto skuplji i iznosi 28.580 dinara za tonu, odnosno 30.000 za paletu.

Da podsetimo, tržište peleta je tokom prošle godine bilo turbulentno, Srbija je zabranjivala uvoz, ograničavala cenu, a čak su i neke globalne kompanije imale ozbiljne probleme. Primera radi, svetski gigant u proizvodnji peleta "Enviva" suočio se sa potonućem deonica od čak 80 odsto u jednom trenutku prošle godine, a kompanija je čak upala i u dugove.

Cene uglja

Najniža cena uglja je oko 16.000 dinara, a najveća je oko 25.000 dinara po toni.

Na primer, mrki ugalj košta 18.000 dinara, a lignit se može naći i za 14.000 u nekim gradovima. "Banovići kocka" na sajtu jednog prodavca košta 25.000 dinara, a Kolubara 20.000 dinara.

ugalj-grejanje-ogrev-stefan-stojanović-1.jpg
MONDO/Stefan Stojanović 

JP ''Srbijašume'' objavilo detaljan cenovnik

JP ''Srbijašume'' objavilo je detaljan cenovnik ogreva:

  • Cena za 1m3 sa PDV-om na šumsko kamionskom putu iznosi 5.269,00 dinara.
  • Cena za 1m3 sa PDV-om, na glavnom stovarištu iznosi 7.053,20 dinara.
  • Cena za prostorni metar sa PDV-om na šumsko kamionskom putu iznosi 3.635,5 dinara.
  • Cena za prostorni metar sa PDV-om, na glavnom stovarištu iznosi 4.927,00 dinara.

Cenovnik za prodaju ogrevnog drveta se nalazi na sajtu JP "Srbijašume" - srbijasume.rs, podsećaju iz tog javnog preduzeća.

BONUS VIDEO:

Kurir televizija Koje su trenutne cene drva, peleta i uglja na severnom delu Srbije?

(Blic/Mondo/Aleksandra Virijević)