Brestovačka Banja jedno je od najstarijih lečilišta u Srbiji. Nalazi se u okolini grada Bora, na svega sedam kilometara, u selu Brestovac, po kojem je i dobila ime. Predstavlja pravo bogatstvo Istočne Srbije, a smeštena je na 380 metara nadmorske visine pa je odlikuje i svež vazduh, kao i prijatna klima.
Brestovačka Banja doživela je svoj procvat za vreme kneza Miloša Obrenovića, on je radio na njenom razvijanju kao i na detaljnoj analizi svih lekovitih voda. Nakon izvršenih analiza mnogi su ovu banju poredili sa poznatim prirodnim lečilištima u Tirolu i Švajcarskoj. Prvi objekat koji je podignut u Brestovačkoj Banji bio je konak za kneza Miloša Obrenovića, a on je i danas jedan od najznačajnijih kulturno-istorijskih objekata u Srbiji.
Knez Miloš Obrenović nije jedina znamenita ličnosti koja je boravila u Brestovačkoj Banji, ovde je vreme rado provodio i knez Aleksandar Karađorđević.
Smeštaj u Brestovačkoj Banji
Cene smeštaj u Brestovačkoj Banji su vrlo pristojne. Kreću u proseku od 20 evra, pa sve do 70 evra. U zavisnosti od broja noćenja, ali i veličine apartmana. Mi smo izdvojili top 3 najjeftinija apartman koja su u trenutnoj ponudi.
Smeštaj u jednom apartmanu u Brestovcu nedaleko od banje košta 20 evra. Apartman ima terasu, dnevni boravak, televizor, opremljenu kuhinju, jedno kupatilo i spavaću sobu. Ima 62 metra kvadratna, klima uređaj i besplatan internet.
U okolini Brestovačke Banje pronašli smo još jedan apartman, ali po još nižoj ceni od prethodnog. Smeštaj u ovom apartmanu košta 18 evra po osobi. Gostima su na raspolaganju besplatan internet, parking, a u dvorištu se nalazi i roštilj.
Dvokrevetna vila u Brestovačkoj Banji izdaje se za 30 evra. Objekat nudi klima uređaje, balkon, ima dnevni boravak, kupatilo i malu spavaću sobu. Dostupan je i besplatan parking.
Bolesti koje se leče u Brestovačkoj Banji
Zahvaljujući pomenutom bogatom sastavu i ostalim karakteristikama ovih voda, širok je i spektar bolesti koje one mogu tretirati. One se u terapijama primenjuju na različite načine u zavisnosti od bolesti… tako ih možemo piti, možemo se kupati ili ih inhalirati. Takođe se koriste i kao pomoćna sredstva u fizikalnoj terapiji. Bolesti koje se ovde najuspešnije tretiraju i leče su:
- Razni oblici reumatizma;
- Oboljenja mišića;
- Problemi sa kičmom;
- Ginekološki problemi (upale);
- Bolesti nervnog sistema;
- Stanja nakon povreda;
- Kožna oboljenja;
- Oboljenja perifernih krvnih sudova;
- Opšta iscrpljenost organizma;
- Bolesti bubrega;
- Upale sluznice gornjih respiratornih organa;
- Bolesti digestativnog trakta;
U blizini banje nalazi se i Brestovačko jezero koje je od banje udaljeno oko 10 kilometara. O prirodnom bogatstvu ovih krajeva svedoči postojanje još nekoliko banja: Gamzigradska, Nikoličevska, Šarbanovačka i Smračkovačka.
Pored lekovitih terapija, kulturno-istorijskih spomenika, brojnih kulturno-zabavnih manifestacija, ovi krajevi sa takvim prirodnim bogatstvima nude svojim posetiocima i velike mogućnosti za bavljenje sportsko-rekreativnim aktivnostima.
BONUS VIDEO:
(Blic/Mondo/Aleksandra Virijević)
Teška povreda Matijasa Lesora: Pao na parket i počeo da vrišti od bola, svi se uhvatili za glavu (video)
Bez navijača Partizana na derbiju ABA lige: Crvena zvezda već obavestila sezonce
Crvena zvezda otkazala trening: Sferopulos bez četvorice igrača na Makabi!
"Kako mogu Srbi s manje novca, a mi ne?": U Hrvatskoj drama zbog uspeha TSC-a, Borca...
"Jokić igra najgoru odbranu u NBA, zato su loši": Pogledajte koš kojim je Denver izgubio, krive Srbina!