U Srbiji se godišnje uradi na desetine hiljada ostavinskih postupaka, od kojih najveći deo pred javnim beležnicima, kojima taj posao poveravaju osnovni sudovi. U poslednje tri godine, kako kažu u Javnobeležničkoj komori, notari su radili između 110.000 i 120.000 ostavina godišnje.
Prosečno, ovi postupci traju do tri meseca, računajući od trenutka kada sud poveri postupak beležniku, naravno kod onih ostavina kod kojih postoji saglasnost učesnika za brzo okončanje. Pred sudom, ovaj rok se meri se godinama.
Jedan sugrađanin imao je nedoumicu kako da posle smrti majke pokrene postupak nasleđivanja. Obratio se javnom beležniku koji mu je tražio da dostavi potvrdu Fonda PIO o iznosu neisplaćenih penzija. Tu je nastao problem jer nije znao kako da dobije tu potvrdu i šta mu je potrebno od dokumentacije.
"Potvrda o iznosu neisplaćenih penzija do poslednjeg dana u mesecu u kojem je korisnik preminuo može se dobiti podnošenjem zahteva na šalteru ili preporučenom poštom na adresu one filijale Preračun penzije RF PIO koja je vršila isplatu penzije pokojnom korisniku penzije, uz kopiju izvoda iz matične knjige umrlih i lične karte na uvid osobe koja traži potvrdu. Potvrda se šalje na kućnu adresu, preporučenom poštom", kažu u PIO fondu.
Ostavinski postupci se vode za nepokretnu imovinu, sud ih ne pokreće za one koji imaju samo pokretnosti, osim ako sami naslednici podnesu zahtev za raspravljanje zaostavštine. S obzirom na to da je minimalna nagrada notara za vođenje ostavinskog postupka 3.600 dinara, izuzetno su retki oni slučajevi kada zaostavština ne pokrije troškove
Cena ostavinskog postupka
Cena ostavinskog postupka određena je tarifom. Osnovica za obračun nagrade je vrednost zaostavštine, na osnovu procene tržišne vrednosti stvari i prava, umanjene za ostaviočeve dugove. Beležnik na osnovu procena vrednosti Poreske uprave, osiguravajućih društava, cena postignutih u postupku javne prodaje i slično, utvrđuje tržišnu vrednost zaostavštine. Na osnovu toga, prema skali određuje visinu nagrade. Najniža iznosi 3.600, a najviša 72.000 dinara.
Na ovaj iznos dodaje se nagrada za sastavljanje smrtovnice 3.600 dinara i materijalni troškovi od 540 dinara po nasledniku. Od svih nagrada koje beležnici naplate od stranaka, više od 60 odsto odlazi u državni budžet: PDV je 20 odsto, 30 odsto doprinos za unapređenje položaja zaposlenih u pravosuđu, 10 odsto porez na dobit i 15 porez na dohodak.
BONUS VIDEO:
(Kurir Biznis/MONDO/J.D.)
Crvena zvezda zvanično produžila ugovor sa Janisom Sferopulosom: Oglasio se klub, javio se Željko Drčelić!
Zvezda produžila ugovor sa Sferopulosom: Grk ostaje u Beogradu, poznato i do kada!
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!
"Ja sam Crnogorac, srpski pravoslavac": Mirotića pitali da li je Španac, objasnio im sve do detalja!
Srpski predsednici i političari koji su posetili Hilandar: Koštunici zvonila zvona, od Miloševića bežali monasi