Slušaj vest

Svaki 10. osiguranik koji podnese zahtev za penziju neće dobiti rešenje u zakonskom roku od dva meseca, odnosno svi oni će morati da sačekaju po nekoliko meseci kako bi njihov status bio regulisan.

Dobra stvar je da penzija zbog toga nije privremeno ograničena u vremenskom smislu, već da je iznos koji stiže na adresu penzionera utvrđen na osnovu nekompletnih podataka o stažu osiguranja, zaradama i visini doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje. Ukoliko se po donošenju rešenja naknadno kompletiraju svi podaci može se doneti konačno rešenje o penziji. U udruženjima penzionera ističu da se često dešava da preplaćene iznose penzija vraćaju ponekad i naslednici.

Fond obustavlja do trećine primanja

Odredbom člana 98a Zakona o PIO propisano je da, a ko se utvrdi da je korisniku isplaćen veći akontativni iznos penzije od konačnog, Fond mu obustavlja do trećine mesečnog primanja, sve dok se ne namiri razlika. Plan vraćanja duga može da bude i drugačiji ukoliko se penzioner i PIO tako sporazumeju.

Jedan penzioner iz Crvenke gotovo dve godine prima penziju po privremenom rešenju i ima silemu da li će se i koliko iznos penzije kada dobijem konačno rešenje razlikovati od one koju sada prima. Zanimalo ga je i šta se dešava u slučaju da se razlikuje. Iz PIO fonda dobio je sledeći odgovor:

"Fond PIO po službenoj dužnosti donosi konačno rešenje kada se otklone razlozi privremenosti rešenja, odnosno kada pribavi podatke koji su potrebni za donošenje konačnog. Nakon njegove izrade, iznos penzije može da varira u manjoj ili većoj meri u odnosu na iznos po privremenom rešenju. Ako se utvrdi da je akontativni iznos penzije manji od konačnog iznosa, Fond će razliku isplatiti penzioneru u celosti, od dana sticanja prava na primanje. Ako se ispostavi da je primao veći iznos penzije od konačnog, Fond donosi rešenje o povraćaju više isplaćenog iznosa", ističu iz Fonda PIO.

U Penzijskom fondu navode da se iznos duga može vratiti jednokratno, a može i u više rata koje se odbijaju od mesečnog iznosa penzije do namirenja duga. O načinu namirenja duga penzioner se dogovara u filijali koja isplaćuje penzije. Inače, zakonski rok za donošenje konačnog rešenja je tri godine. Ako se u tom periodu od dana pravosnažnosti privremenog rešenja ne pribave utvrđene nedostajuće činjenice i podaci, akontativni iznos penzije postaje konačan, o čemu se donosi rešenje po službenoj dužnosti.

BONUS VIDEO:

Kurir televizija Da li penzioneri mogu dostojanstveno živeti sa svojim penzijama?

(Kurir/Mondo/Aleksandra Virijević)