Slušaj vest

Izveštaj Kreditnog biroa Udruženja banaka Srbije, po kom se u našoj zemlji krajem 2023. godine od ukupno 1.497,03 milijarde dinara duga stanovništva, najviše dugovalo na ime gotovinskih kredita, a zatim za stambene, pokazuje potrebu većine građana da do svoje nekretnine dođu na ovaj način.

Mi smo istraživali kako izgleda put od potrebe za stambenim kreditom pa do trenutka kad novac legne na račun, kako se aplicira, šta je potrebno od dokumentacije i koji je najveći iznos na koji se može računati.

Da bi se apliciralo za stambeni kredit, potrebno je u startu ispuniti niz uslova - klijent mora biti u stalnom radnom odnosu da bi stekao uslove za kredit, imati bar godinu dana kontinuiranog radnog staža, da je kod trenutog poslodavca zaposlen minimum 3 ili 6 meseci i na neodređeno.

"Mora imati adekvatnu kreditu sposobnost, odgovarajuću visinu zarade, urednu kreditnu istoriju, bez nekih evidentiranih kašnjenja u izveštaju kreditnog biroa. Kod nas se podela više odnosi na vrste kamatnih stopa. Tu postoje krediti sa fiksnom, varijabilnom i kombinovanom kamatnom stopom. Što se starosne granice tiče klijent može da podnese zahtev za stambeni kredit koji će maksimalno trajati 30 godina, s tim da poslednja rata bude pre njegovog 70. rođendana," rekla je Snežana Vukmirović.

snežana vukmirović_keš ekspert podkast -  (9).jpg
MONDO/Stefan Stojanović 

Potom sledi odlazak u banku gde se sa bankarom definišu detalji kredita odnosno iznos kamate, period otplate. Naredni korak je dostavljanje dokumentacije banci. Proverava se građevinska dokumentacija ako je u pitanju novogradnja, ako je u pitanju već prometovana nekretnina, onda postoji drugačiji spisak dokumentacije, angažuju se procenitelji koji će potvrditi tržišnu vrednost te nekretnine i sledeći korak je finansijska analiza samog klijenta.

MONDO podkast "Keš ekspert"

Voditeljka, glumica i pevačica Jelena Gavrilović, demistifikuje finansijske termine da bismo bolje razumeli upravljanje novcem, optimizovali odluke i postigli dugoročnu finansijsku stabilnost i uspeh. Uz praktične primere iz stvarnog života, objašnjenje termina, odgovore na najčešća pitanja i zablude, ilustruje kako primeniti savete stručnjaka u praksi. Neka pametnije upravljanje novcem počne uz Keš eksperta!

"Banka će u zavisnosti od samog izveštaja kreditnog biroa definisati koliki je to maksimalan iznos kredita koji je moguće odobriti. Na kraju kada banka daje pozitivnu odluku, pravna služba radi založnu izjavu, završava se ugovor o kreditu i poslednji korak je ove dokumentacije kod notara i isplata kredita", izjavila je Vukmirović.

Koliki kredit mogu da dobijem za stan od 55 kvadrata?

Maksimalan iznos kredita ne zavisi od vrednosti nekretnine već od prihoda koje klijent ostvaruje. Sagovornica "Keš ekspert" podkasta objasnila je to na primeru kupovine nekretnine koja košta 100.000 evra. 

"Neophodno je da izdvojite učešće koje je najčešće 20 posto. Znači 20.000 evra je iz sopstvenih sredstava, razlika od 80.000 ići će iz sredstava stambenog kredita. Po trenutnim kamatnim stopama zarada koja bi bila potrebna za takav jedan kredit od 80.000 evra kreće se negde oko 1000 evra, pod uslovom da klijent nema nikakva druga zaduženja", objasnila je.

Osim iznosa za koji klijent aplicira, postoje još neki dodatni troškovi pri uzimanju kredita.

"Klijent mora da pribavi procenu, koju plaća ovlašćenom licenciranom procenitelju, od 120 do 150 evra za neke prosečne nekretine. Zatim je tu trošak založne izjave koja se plaća po tarifi notara, javnog beležnika i iznos kredita zapravo diktira kolika će biti ta cena. Na primeru stana od 100.000 evra ukupni troškovi će se kretati od 1.000-1.200 evra (od procene, overe založne izjave, overe kupu prodajnog ugovora, zatim upisa hipoteke u katastar)", rekla je Snežana Vukmirović.

Sve o stambenim kreditima, kako do njih i koje uslove građani moraju ispuniti možete pročitati u odvojenom tekstu.

(Mondo.rs)