Slušaj vest

Pored mogućih problema na srpskom tržištu, uslovljenih eventualnim uvođenjem američkih sankcija za uvoz sirove nafte NIS-u, situaciju bi naredne godine mogla dodatno da pogoršaju i globalna dešavanja, i to zbog zatvaranja nekoliko rafinerija u Americi i Evropi.

Takva situacija bi smanjila prerađivački kapacitet na svetskom tržištu za oko milion barela dnevno, što bi uslovilo i rast cena derivata, pre svega dizela.Tako bar najavljuju analitičari i to na osnovu definisanih planova vezanih za zatvaranje jedinog postrojenja u Škotskoj, koje bi trebalo da prestane da radi u drugom kvartalu 2025. godine, Hjustonu u "LiondellBasell-u" i rafineriju "Phillips 66" u Los Anđelesu, koje bi prestale sa preradom sirove nafte krajem naredne godine.

"Zbog tih najava cene dizela bi trebalo da porastu sledeće godine ́sa trenutno sniženih nivoa. Nakon što su u novembru porasle na višemesečne maksimume, marže prerade dizela su pale u protekle dve nedelje u svim regionima, uključujući Sjedinjene Države, Evropu i Aziju. ́Sledeće godine se procenjuje da će kapacitet ́prerade u Evropi i SAD biti trajno zatvoren za oko milion barela dnevno (bpd). Međutim, očekuje se da ce još 800.000 barela ili nešto više više doći na mrežu ́u Kini, Indiji i Indoneziji", naveli su analitičari za Rojters.

Koliko bi Brent mogao da košta?

Zatvaranje rafinerija u Evropi i SAD moglo bi da podrži marže na dizel gorivo 2025. godine, dok se očekuje da ce potražnja porasti u odnosu na ́ovogodišnji nivo. S druge strane Administracija za energetske informacije Sjedinjenih Država (EIA) snizila je svoje prognoze cena za 2025. za naftu Brent i američku laku naftu VTI, navodeći potencijalno povećanje zaliha koje ́bi moglo da izvrši pritisak na cene roba u drugoj polovini godine.

Prema novim prognozama, očekuje se da će cena ́sirove nafte tipa Brent, koju i Srbija prerađuje, u proseku 2025. godine će iznositi 73,58 dolara po barelu, što predstavlja smanjenje od 3,26% u odnosu na prethodnu prognozu EIA o prosečnoj ceni od 76,06 dolara po barelu.

Očekuje se da će prosečna cena američke lake ́sirove nafte VTI sledeće godine biti 69,12 dolara ́po barelu, što je 3,46 odsto ispod prognoze EIA mesec dana ranije. Istovremeno, očekuje se da ce globalna ́proizvodnja nafte sledeće godine u proseku iznositi 104,2 miliona barela dnevno, pri čemu ce ́zemlje OPEC+ proizvoditi 35,87 miliona,SAD 13,52, a zemlje van OPEC+ i SAD, učestvovaće sa 28,41 miliona.

BONUS VIDEO: 

Kurir televizija ŠTA STOJI IZA AMERIČKIH SANKCIJA ZA NIS I PRETI LI NAM TEŠKA ZIMA? ŠTA SA GORIVOM? "Imamo rezerve, neće poskupeti na 500 dinara, mi smo najpametnija zemlja!"

(Blic/MONDO/Ivana Vlajković)