Slušaj vest

BEOGRAD - RGZ indeks cena stanova u trećem tromesečju 2024. iznosi 168,69, što pokazuje da su cene stanova porasle za 4,69 odsto u odnosu na isti period prošle godine, objavio je danas Republički geodetski zavod (RGZ).

U poređenju sa drugim tromesečjem ove godine, cene stanovau Srbiji su zabeležile rast od 1,17 odsto, a ovaj umeren porast cena u odnosu na prošlu godinu i blag tromesečni rast, ocenjuju u RGZ, ukazuju da tržište nekretnina ostaje stabilno i bez velikih fluktuacija.

Cene stanova u starogradnjisu porasle za 4,45 odsto u odnosu na isti period prošle godine, dok je novogradnjazabeležila veći međugodišnji rast koji je iznosio 5,10 odsto.

Kada je reč o prodaji stanova, ona je već drugi kvartal u porastu a tokom trećeg tromesečja povećana je potražnje za stanovima i tada su registrovana 11.473 ugovora o prometu stanova, što je za 16,8 odsto više nego u istom periodu prošle godine.

U trećem tromesečju svi regioni u Srbiji su zabeležili godišnji rast u broju prodaja i vrednosti prometa na tržištu stanova.

Pogledajte ponudu stanova u Beogradu do 90.000 € OVDE.

Najveći rast prodaje, 22,6 odsto zabeležen je u Vojvodini, a slede Južna i Istočna Srbija sa rastom od 19,34 odsto.

Beogradje na trećem mestu sa rastom prodaje od 13,91 odsto, a najmanji rast, 13,62 zabeležen je u Šumadiji i Zapadnoj Srbiji.

Što se tiče cena stanova u odnosu na treći kvartal 2023. godine, one su u Vojvodini porasle za 4,70 odsto, u Beogradu za 4,51 odsto, Šumadiji i Zapadnoj Srbiji za 3,96 odsto, a kao i u prethodnih nekoliko kvartala najveći rast cena zabeležen je u Južnoj i Istočnoj Srbiji i iznosio je 6,73 odsto.

Kada se uporedi indeks cena stanova u Srbiji sa indeksima u zemljama Evrope, naša zemlja je imala umeren i stabilan rast cena od početka 2024. godine.

Prema dostupnim podacima Eurostata za drugo tromesečje 2024, veći broj država beleži oporavak i stabilizaciju na tržištu nepokretnosti, međutim i dalje postoji raznolikost u dinamici evropskog tržišta.

Dok je u nekim zemljama zabeležen pad cena stambenih nekretnina, poput Luksemburga, Finske i Francuske, druge zemlje, kao što su Poljska, Bugarska, Litvanija i Hrvatska, beleže izrazito visok godišnji rast cena.

Izvor: tanjug.rs