Kako funkcioniše plaćanje karticama, da li je uvek bezbedno i kako se zaštititi od "fišinga" i raznih prevara? Ovo su samo neke od tema koje je u MONDO podkastu "Keš ekspert" voditeljka, pevačica i glumica Jelena Gavrilović otvorila u razgovoru sa Slobodanom Lukićem, direktorom za razvoj poslovanja trgovaca i banaka u regionu jugoistočne Evrope u kompaniji "Visa".
Često se dešava da se ljudi "upecaju" na dobre ponude i jeftine stvari koje nude neprovereni sajtovi. Onda ostave svoje lične podatke kao i podatke sa kartice i budu prevareni. Lukić je otkrio kako da znate da li je neki sajt sa koga želite da kupite stvari "lažan" i kako da u nekoliko koraka to prepoznate da ne biste bili prevareni.
"Nekoliko stvari je tu u pitanju koje možemo svi da preduzmemo. Prva i osnovna je da proverimo da li recimo taj sajt na kojem pokušavamo nešto da platimo, ili da obavimo neku transakciju ili da nešto kupimo, poseduje u adres baru HTTPS oznaku. Ukoliko stoji HTTPS oznaka to znači da je taj sajt siguran da koristi enkripciju, odnosno da ne razmenjuje kroz mrežu otvorene podatke, već su podaci enkriptovani, zaštićeni dodatno i svaka komunikacija je sigurna. To je prva stvar na koju treba obratiti pažnju", rekao je Lukić u MONDO podkastu "Keš ekspert" i dodao:
"Druga stvar na koju treba obratiti pažnju jeste da li je autentičan sajt. Da li je to stvarno sajt na kojem mi hoćemo da obavimo transakciju. Kako to utvrđujemo? Pogledamo, proverimo koji je domen, da li je ".com", da li je ".rs" recimo za naše sajtove u Srbiji, da li je naziv adekvatan te kompanije u tom adres baru, to je jako bitno. Možemo da utvrdimo autentičnost tako što ćemo pogledati da li taj sajt ima sve očekivane elemente koje bi inače trebalo da ima ukoliko obavlja prijem novca od strane svojih klijenata i ukoliko podržava obavljanje transakcija na bilo koji način. Šta to konkretno znači? To konkretno znači da obično u dnu strane tog sajta imamo oznaku Visa Secure. To je jedna plavo-bela oznaka koju je vrlo lako primetiti da li postoji na sajtu, ili ukoliko nema Visa Secure oznaku, pogledajte da li ima Verified by Visa oznaku, ili skraćeno VBV. To praktično znači da taj trgovac podržava autentifikaciju korisnika koji obavlja plaćanje karticom", rekao je Slobodan Lukić.
On je otkrio još trikova kako ne biste ostali bez novca sa kartice.
"Treća bitna stvar je da li taj sajt poseduje elemente zaštite korisnika. U slučaju kada hoćete da vratite robu, kada hoćete da poništite transakciju i tako dalje, svi sajtovi, odnosno svi trgovci koji u online-u funkcionišu i rade prodaju putem online kanala, moraju da imaju te takozvane, mi kažemo TNCs, odnosno terms and conditions, odnosno da imaju pravila na koji način korisnik, ukoliko želi da vrati robu i ukoliko želi da vrati novac, koje radnje treba da preduzme da bi došao do toga. I ono što još mogu dodatno da kažem, to je da kada odete na sajt, a niste sigurni da li je to autentičan sajt, pored svega ovoga što sam rekao, treba proveriti recimo pravopis na sajtu. Ako bih sad rekao iz mog iskustva, u poslednje vreme u Srbiji se dosta fejk sajtova pojavilo, odnosno lažnih sajtova za neke velike svetske kompanije. Na koji način? Pa na taj način što u naslovu sajta piše ime kompanije i onda je dodato samo Srbija. Ime kompanije srbija.com, a recimo autentičan sajt te kompanije ima u okviru svog generalnog globalnog sajta poseban odeljak za Srbiju. To znači da ta kompanija, a većina je takvih, kupovine koje obavljate kod te kompanije, obavljate na njenom matičnom sajtu. Ne postoji poseban web sajt za Srbiju. To je prva stvar i da se vratim na ovaj pravopis koji sam rekao. Kod ovih sajtova koji su lažni, koji su ime kompanije Srbija.com, recimo, kod njih, ukoliko uđete na sajt, videćete da je pravopis apsolutno neispravan. Da nije na srpskom jeziku, nego da je recimo na bosanskom jeziku. Da je, na primer, na sajtu, umesto da bude na ekavici, on je na jekavici, pa je malo na ekavici, pa je malo na engleskom i tako dalje i tako dalje. Ne postoje u dnu strane zaštitni faktori i elementi koje sam rekao. I ono što je poseban, "red flag", odnosno najveće upozorenje, to su u stvari cene. Ako vidite da je cena mnogo niža to je prvi znak za upozorenje da nešto nije u redu, jer prosto je nemoguće da cena bude tri puta manja ili četiri puta manja ili čak u nekim slučajevima i deset puta manja", zaključio je Lukić.
BONUS VIDEO: