Slušaj vest

Cene prvih trešanja na pijacama se kreću od 700 pa do 1500 dinara po kilogramu. Mraz i grad koji su pogodili pojedine delove Srbije u prethodom periodu, uništili su gotovo sve voćarske kulture, najviše kajsiju i trešnju, a kupaca gotovo da i nema.

Na čačanskoj pijaci retki ih imaju u ponudi. Za kilogram trešanja, odvaja se između 1000 i 1200 dinara po kilogramu. Slična situacija je i na pijacama u Jagodini, Kraljevu i Smederevu, gde se cene kreću od 700 do 1200 dinara.

Za voćare u Podunavskom okrugu, prošla godina je bila loša, ova je, kažu još gora. Slavoljub iz Selevca, voćarstvom se bavi oko tri decenije. Na po deset hektara uzgaja breskve i jabuke, a trešnje, koje ove godine nema ni za jelo, ima na osam hektara.

"Nije merilo da nečega nema da bi bilo skupo. Problem je najveći što ga ni u okruženju nema, izmrzlo je i u Hrvatskoj i u Grčkoj, imaju probleme. Turci su imali sneg 30 centimetara u cvetu i u rodu trešanja, nema odakle ni da uvezu. Sad je to problem, svega što ima malo, mora da bude skupo", ističe Slavoljub Mijalović.

Prozivodnja trešanja nije lak posao, a izazovi sa kojima se suošavaju voćari, često ih dovode u situacije da budu u finasijskom minusu.

"Berba je veliki problem“, dodaje Slavoljub Mijalović. "Ne rodi to svake godine, kiše uništavaju trešnju sa pucanjem i truljenjem, uopšte niste zahvalni da tu bude neka zarada. Ja držim trešnju da bih imao neki prelazni period da dođem do prvog novca da bih nastavio proizvodnju što se tiče breskve nektarine, da se ne raspuste radnici posle prebiranja breskve, da bi mi ostali celo leto. Od trešanja se nikada ne uzme neki novac da može da se odvoji na stranu, i bilo bi crnilo ko bi se bavio samo trešnjom“, naglašava on.

Voćari očekuju, da će ove godine, skuplje biti i kajsije, breskve i šljive.

(N1, Mondo)