Mnogi građani zainteresovani za prelazak na solarne panele imaju isto pitanje: da li se to zaista isplati i šta konkretno država nudi kroz subvencije? U razgovoru u našem podkastu "Keš ekspert" ekonomista Miloš Đukanović pojašnjava kako izgleda ceo proces i kakve sve opcije postoje.
Na pitanje šta država zapravo daje i zašto nisu sve opštine uključene u sistem subvencija, Đukanović objašnjava:
"Država daje, u zavisnosti od opština, nisu sve opštine uključene u taj program. Isto, zavisi od opštine, da li oni žele da raspodele ta sredstva za jedan vid energetske efikasnosti, za drugi ili za sve vidove. Postoji sajt prozjumer.rs sa spiskom svih opština koje daju trenutno subvencije i koji se ažurira redovno, tako da eto, pozivamo ljude - nek provere i nek vide da li mogu da dobiju tu subvenciju. Svakako treba i bez subvencije to uraditi, sa subvencijom je tek prava stvar.”
Kako građani mogu proveriti da li imaju pravo na subvenciju i kako da se pokrene procedura?
Na pitanje voditeljke Jelene Gavrilović koliko se novca konkretno može dobiti sagovornik odgovara da sve zavisi od veličine solarne elektrane.
"Evo recimo, ako bi sad radili solarnu elektranu, ona bi recimo koštala reda veličine 8000 evra, država bi dala pola".
Ukoliko građanin nema ostatak sredstava postoji rešenje i za to.
"Možete uzeti kredit. Preporuka je da se uzme namenski kredit za to. Postoje namenski krediti iz GEF linije, od Evropske banke za obnovu i razvoj. Ovo što sam ja uradio, ako neko uzme kredit da bi povećao energijsku efikasnost svog doma i recimo stavi solarne panele, dobiće 15% bespovratno tih sredstava.Ako stavi dve, kao što sam ja stavio - i stolariju i panele, može da dobije 20% bespovratno. I samim tim, čak i ako koristi kredit u punoj dužini, da ga ne vraća ranije, taj bespovratni deo je veći od kamate, tako da faktički dobiju se pare za džabe.”
Voditeljka na kraju sa osmehom zaključuje:
"Faktički si dobio pare za džabe".
BONUS VIDEO: