"Panel proizvodi struju koja ide u inverter, a inverter pretvara tu struju u AC, naši potrošači u kući su AC potrošači. Struja direktno prvo ide u potrošnju, znači dan nam je onda upaljen bojler, struja...", objašnjava Đukanović.
Kako funkcioniše solarni sistem u domaćinstvu
Kako dodaje naš sagovornik, ako se u nekom trenutku proizvede više struje nego što se potroši, višak se šalje u mrežu, a brojilo to beleži.
"Ako proizvedemo više u jednom trenutku, više nego što trošimo, to znači da nam je uključen bojler, svetlo, televizor, klima, šta god, i opet ako nam sunce sija, leto je, više proizvodimo, a višak šaljemo u mrežu. Brojilo to pamti, i onda dođe recimo 5, 6, 7 sati posle podne, sunce je zašlo, mi i dalje imamo uključen bojler, televizor, više trošimo nego što proizvodimo. Brojilo meri struju koja je otišla iz kuće u mrežu i meri struju koja je došla iz mreže u kuću.Na kraju meseca se povuče crta i to je to. I mi platili ništa nismo. Mi platili nismo ništa za onu struju koja direktno ide u potrošnju".
Na pitanje šta se ipak plaća, Đukanović precizira:
"Platimo onaj kilovat koji pošaljemo u mrežu pa ga vratimo nazad. Njega platimo 5 dinara otprilike".
Voditeljka u šali konstatuje da su "odlično prošli", a Đukanović ukazuje na ključnu stvar - navike.
"Generalno, samopotrošnja je vrlo bitna. Neki ljudi vole da menjaju navike i to zapravo tako i treba. Onda ne palimo na odložen start veš mašinu, mašinu za sušenje veša... Ne palimo na odložen start noću, nego upalimo na odložen start danju, kada ima sunca. Da bi tu samopotrošnju povećali".
Jedno od najčešćih pitanja koje građani postavljaju jeste, da li u Srbiji uopšte ima dovoljno sunca da se ova investicija isplati?
Đukanović odgovara vrlo jednostavno:
"Pa možda da izađu napolje da pogledaju da sunca ima. Ima ga sasvim dovoljno, tako da nema razloga da sumnjaju da se ugradnja solarnih panela neće isplatiti".
BONUS VIDEO: