Slušaj vest

Kako funkcioniše digitalno bankarstvo, šta su skriveni troškovi bankarskih usluga zbog kojih su građani sumnjičavi, i kakve to veze ima sa cenom paradajza? Odgovor na ova, ali i mnoga druga pitanja voditeljke Jelene Gavrilović, dao je Aleksandar Bogdanović u našem podkastu "Keš ekspert". Pogledajte celu epizodu.

"Digitalno bankarstvo je pre svega - zgodno. Zgodno je da ne moraš da planiraš svoj dan unapred, kada ćeš u banku, koliko ćeš čekati u redu... Jednostavno je, tako da su postulati naše banke jednostavnost i transparentnost. Nema sitnih slova, jer klijenti su sumnjičavi, bankarstvo im je nekako uvek nešto komplikovano... Dao bih jedan primer vezan za transparentnost, koji smatram vrlo ilustrativnim", rekao je predsednik Izvršnog odbora Yettel banke, Aleksandar Bogdanović.

"Recimo, nominalna i efektivna kamatna stopa. Volim da koristim analogije iz života. Banka, recimo, kaže da je nominalna kamatna stopa deset odsto, a efektivna je 11, jer imate neke dodatne troškove. I to je kao da odete na pijacu, pitate pošto je paradajz, oni vam kažu, sto dinara je kilogram."

paradajz na pijaci .jpg
Foto: Shutterstock/Zamrznuti tonovi

"I vi kažete sjajno, odlično, izvolite sto dinara za kilo paradajza. Ali ste na pijaci, i naplatiće vam da izađete još 50 dinara. Tako da, efektivno, platili ste 150 dinara. E, to ne postoji u drugim industrijama, tamo je cena samo jedna. Tako da, mi želimo da budemo i jednostavni, i transparentni, i fer."

Osim "sitnih slova", kod građana vlada i pitanje da li je digitalno bankarstvo bezbedno iz ugla nove tehnologije. Jelena je navela primer i svoje mame, kojoj je dugo objašnjavala kako da koristi telefon ili neke aplikacije.

"Sve što možete da uradite odlaskom u ekspozituru, stajanjem u redu, molbom službenici da vam popuni uplatnicu, sada možete preko telefona. Digitalno bankarstvo je jedno jednostavnije bankarstvo, ali po mom mišljenju, nije dovoljno. Trenutno 65% građana koji imaju bankarske usluge koriste digitalno bankarstvo, i to nije mali broj, ali ja bih rekao da bi taj broj uskoro trebalo da bude 100%, iz prostog razloga što ne vidim nijedan razlog zašto bi neko želeo da čeka u redu, i obavlja stvari na komplikovaniji način," rekao je Bogdanović.

BONUS VIDEO: Vladimir Vasić u podkastu "Keš ekspert"

43:59
Keš Ekspert - Vladimir Vasić Izvor: MONDO

(MONDO)