• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

EBRD okrnjio prognozu rasta ekonomije Srbije

Srpska privreda će ove godine porasti 2,9 odsto, umesto ranije predvišenih tri odsto, najnovija je prognoza EBRD, ali uz upozorenje na rizike rastućih cena sirovina i dužničku kriza u zoni evra.

Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) povećala je danas prognozu rasta ekomija u istočnoj Evropi i bivšem Sovjetskom Savezu, pri čemu očekuje da Srbija ove godine ostvari rast od 2,9 odsto, manji od tri odsto, koliko je prognozirala u januaru i od 4,1 odsto u 2012, ali je upozorila da rastuće cene sirovina u dužnička kriza u zoni evra predstavljaju nove rizike koji bi mogli podriti oporavak u tom regionu.

EBRD je u svom najnovijem izveštaju o 29 ekonomija u koje investira, objavljenom na početku godišnjeg sastanka te banke u Astani, u Kazahstanu, ukazala da će, ukoliko se te pretnje ne ostvare, mnoge zemlje u tom regionu ove godine nastaviti s ubrzanim rastom, kojem podsticaj daju više cene sirovina i oporavak domaće tražnje.

Potrošačka tražnja je u porastu u mnogima od bivših komunističkih zemalja. Taj trend, pojačan znacima oporavka tržišta rada, podstakao je EBRD da poveća prognozu rasta u 2011. u tom reginu na 4,6 odsto, sa 4,2 odsto, projektovanih u januaru, dok za 2012. banka očekuje rast od 4,4 procenta, objavio je Volstrit džornal.

Ekonomski rast u tom regionu, međutim, prati rastući inflatorni pritisak. Godišnja inflacija je do marta ove godine dostigla dvocifreni nivo u Srbiji, Jermeniji, Belorusiji, Gruziji i Tadžikistanu i bila je nešto ispod 10 odsto u proizvođačima sirovina Rusiji, Azerbejdžanu i Kazahstanu.

Inflacija je od početka ove godine povećana i u ostalim zemljama regiona, kao posledica visokih svetskih cena sirovina i hrane.

Banka očekuje da sve zemlje zapadnog Balkana ove godine ostvare pozitivan, mada ograničen rast.

Bosna i Hercegovina, Makedonija i Srbija i dalje izvlače korist iz globalne tražnje ključnih metala, pri čemu u Srbiji veliki program infrastrukturnog razvoja, koji je u toku, pruža podsticaj rastu, ukazano je u izveštaju.

Najveći rast na zapadnom Balkanu se očekuje u Albaniji - od tri odsto u ovoj i 3,3 odsto u 2012, što je povećanje u odnosu na januarsku prognozu, kada je EBRD očekivala jačanje albanske ekonomije u ovoj godini od 2,6 procenata.

Banka je, međutim, upozorila da je ta zemlja naročito osetljiva na slabljenje grčke ekonomije, s obzirom na veliki broj albanskih migranata u toj zemlji koji šalju novčane doznake u Albaniju.

Za Hrvatsku je projektovan rast od 1,4 odsto u 2011, prema ranije prognoziranih dva odsto i od dva procenta u 2012. Ekonomija te zemlje je, prema oceni EBRD, i dalje ranjiva jer visok nivo privatnog duga, uglavnom u stranoj valuti, još uvek predstavlja pretnju. Poverenje u tu zemlju bi, međutim, ove godine moglo biti znatno povećano ukoliko uspe da finalizuje pregovore o pristupanju Evropskoj uniji, ukazano je u izveštaju.

EBRD za Bosnu i Hercegovinu očekuje rast od dva odsto u 2011. i od 2,5 odsto u 2012, za Makedoniju od 2,5 odsto u 2011. i od 3,1 odsto za 2012, za Crnu Goru od 2,5 odsto u 2011. i od tri procenta u 2012. i za Sloveniju od dva odsto i u ovoj i u idućoj godini.

Uprkos povećanoj prognozi za ceo region, što je u skladu s projekcijom Međunarodnog monetarnog fonda za ovu godinu, banka je naglasila da pretnje oporavku dolaze iz brojnih izvora.

Rastuće cene sirovina i hrane bi mogle učiniti pritisak na kreatore politike tog regiona da podignu plate, dok ga duboka integracija u međunarodna tržišta izlaže ekonomskom usporavanju koje proističe iz monetarnog pooštravanja u SAD i zoni evra, ukazala je EBRD.

Duboka povezanost sa zonom evra, velikim trgovinskim partnerom regiona istočne Evrope i bivšeg Sovjetskog Saveza, takođe čine taj region osetljivim na suverene dužničke nedaće jedinstvenog monetarnog bloka, uključvujući veliku izloženost Bugarske, Rumunije i Srbije grčkim bankama.

"Ukoliko bi previranja na tržištu suverenog duga - i s njima blisko povezanim finansijskim institucijama - šire pogodila finansijska tržišta, tada bi oporavak u centralnoj i jugoistočnoj Evropi posustao", navedeno je u izveštaju.

(Tanjug)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image